1052 Om een nauwe samenwerking tusschen infanterie en artillerie te ver krijgen is het van veel belang, dat niet alleen infanterie- en artilleriecom mandant het vuurplan in onderling overleg vaststellen en ook tijdens het gevecht van gedachten kunnen wisselen, doch ook dat de artillerie-waar-, nemers steeds achter de voorste linie volgen om met het oog op de regeling van het eigen artillerievuur op elk gewenscht tijdstip te kunnen vaststellen waar de voorste lijn van de eigen troepen zich bevindt, waardoor voorkomen kan worden, dat op eigen infanterie wordt gevuurd. Schr. vermeldt dat voor het aangeven van de eigen voorste lijn in den oorlog dikwijls met voordeel werd gebruik gemaakt van gekleurde borden, welke door de voorste infanterieafdeelingen werden medegevoerd en welke zoodra de beweging tot stilstand kwam, in den grond werden geplant. Verkeerswegen. Schweizerische Monatschrift fiir Offiziere aller Waffen, Juli 1933. Ver- kehrswege und ihre Empfindlichkeit gegen Luftangriffe, door Major Julius Ringel. In belangrijke mate is in militair opzicht de slagvaardigheid van een land afhankelijk van de ontwikkeling der verkeerswegen. Dit heeft tot nu toe steeds als een vaste regel gegolden, dochzegt Schr., zal in de toekomst daarin geen verandering komen immers „Ein künftiger Luftkrieg, der seine Angriffsziele über den Wall der Fronten und Grenzen hinweg im tiefen Hinterlande suchen wird, schafft nun bei einer derartigen Wertbeur- teilung vollstandig neue Verhaltnisse. Bisher war man gewöhnt, bei Eisen- bahnen die reibungslose Abwicklung des Verkehrs von der technischen Ausgestaltung und der planmaszig organisierten Beanspruchung des Schie- nennetzes abhangig zu machen. Beim Straszennetz war dessen Dichte, die Breite des Fahrweges, die Güte, beziehungsweise die Art des Unterbaues, sowie die Neigungsverhaltnisse der einzelnen Straszensteilen maszgebend. Schlieszlich galt für Wasserwege der Umfang der Schiffbarkeit als Maszstab. Mit dem Einsatz des Luftfahrzeuges als Angriffswaffe werden nun alle diese Grundlagen durch den notwendigen Einsatz von unbekannten Grös- zen, wie sie die materiellen Folgen derartiger Luftangriffe darstellen, um- gestoszen". Aangezien de groole troepenverplaatsingen per trein zullen plaats hebben, zullen de spoorwegen de meest belangrijke verkeerswegen vormen. Het onder zoek naar de uitwerking van luchtaanvallen op deze verkeerswegen zal dus een maatstaf geven van de kwetsbaarheid tegen luchtaanvallen van de ver keerswegen in het algemeen. De boven- en onderbouw van spoorwegen kan uiteraard met het oog op de uitgestrektheid niet volledig beschermd worden; dit is echter ook niet noodig, omdat de vernielingen welke een bomaanval aanricht betrekkelijk spoedig hersteld kunnen worden en slechts een tijdelijk oponthoud in het verkeer zullen veroorzaken. Men kan dan ook aannemen, dat luchtaanvallen op open spoorbaangedeel ten in de toekomst slechts zelden zullen worden uitgevoerd, tenzij deze ge combineerd worden met aanvallen op rijdende treinen. De hoofdaanvals objecten zullen echter zijn de spoorwegknooppunten en de kunstwerken in de baan, omdat hierdoor groote verkeersstoringen kunnen ontstaan, niet alleen op de spoorlijnen zelf, maar ook langs de autowegen welke alsdan met een overmatig zwaar verkeer belast zullen worden. De bescherming van spoorwegknooppunten en kunstwerken in oorlogstijd zal dus van zeer veel belang zijn. Schr. geeft eenige gegevens van den tijd, welke benoodigd was tijdens den Duitschen opmarsch in 1914 voor het herstellen van vernielde kunstwerken, namelijk Spoorwegbrug bij Bazeilles lang 92 m, hersteld in 10 dagen idem bij Donchery lang 109 m, hersteld in 11 dagen idem bij Mohon lang 90 m, hersteld in 8 dagen

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 86