1053 idem bij Origny lang 90 m, hersteld in 45 dagen idem bij Ohis lang 182 m, hersteld in 35 dagen Tunnel bij Montmedy hersteld in 132 dagen Voorts wijst Schr. op de belangrijke storingen welke kunnen worden te weeg gebracht bij spoorwegen aangelegd in bergterrein, indien een bom de steile opgaande zijde van de in den bergwand uitgegraven spoorbaan treft. Op welke wijze in dit verband bescherming kan worden verleend tegen vliegeraanvallen is een vraagstuk, dat zeer moeilijk zal zijn op te lossen. De conclusie van den Schr. luidt dan ook „Zusammenfassend kann gesagt werden, dasz Eisenbahnen bei künftigen Kriegen immer Anziehungspunkte feindlicher Luftunternehmungen bilden werden. So musz es künftigen Geschlechterfolgen vorbehalten sein, in diesen Belangen durch weitgehende Umbauplane Anderung zu schaffendenn ganz wird auf schienenbewegte Massenbeförderung selbst bei einem gewaltigen Ausbau des Straszennetzes mit seinem Kraftverkehr und der Luftfahrt nie verzichtet werden können". Hetgeen hiervoren is gezegd van de spoorwegen, geldt in het algemeen ook voor de straat- (auto) wegen. Ook de waterwegen kunnen een aanzienlijke verkeersstremming opleveren, indien bij voorbeeld sluizen getroffen worden of gezonken schepen het verdere verkeer onmogelijk maken. Haven en dokwerken zijn voor de waterwegen even groote kwetsbare punten als de kunstwerken in de spoor- en autowegen en de grondorganisatie benevens alles wat daarmede samenhangt voor het luchtverkeer. Terecht zegt Schr. aan het slot van zijn zeer lezenswaardig artikel„Wie sich das Bild in der Zukunft entwickeln dürfte, vermag wohl heute niemand zu sagen, vielleicht sind wir mitten in der Entwicklungsphase, wahrscheinlich aber erst am Anfangsstadium. Die ganz gewaltige Wirkung und Reichweite der starksten Fernwaffe, des Luftfahrzeuges, hat eine völlig neue Lage geschaffen, die vielleicht den tiefsten Einschnitt in der kriegerischen Entwicklung der ganzen Weltgeschichte bedeutet". Versterkingskunst. Militar Wochenblatt, 11 Augustus 1933. Herstellen und Beseitigen von Straszensperren. Het artikel geeft een overzicht van de verschillende hindernissen welke in een weg kunnen worden aangebracht, op welke wijze deze hindernissen opgeruimd kunnen worden en hoeveel tijd met een en ander gemoeid zal zijn. In de eerste plaats behandelt Schr. de voorbereiding tot vernieling van bruggen en geeft aan, dat deze voor houten, ijzeren en betonbruggen respectie velijk 2, 3 en 5 arbeidsuren (onder arbeidsuur te verstaan de werkprestaties van één man per uur), voor boogbruggen 6 tot 10 arbeidsuren per strekkende meter steunwijdte vordert. Voor het slaan van een hulpbrug berekent Schr., dat gemiddeld 8 arbeids uren per strekkende meter-ton draagvermogen noodig zijn, inbegrepen het aanvoeren van de bouwmaterialen. De verhouding van den tijd welke benoodigd is voor het vernielen van een houten brug met die voor het herstellen daarvan bedraagt 130, terwijl deze verhouding voor een spoorwegbrug van 30 m steunwijdte en 90 ton draag vermogen met 1250 kan weergegeven worden. Als een volgende wijze van versperren van wegen noemt Schr. het laten vallen van groote boomen over vrij groote afstanden, zoodanig dat de boomen in verschillende richtingen over elkaar vallen, de omgevallen gedeelten nog gedeeltelijk aan den stam vast zitten en voorts onderling met staaldraad verbonden worden. Het combineeren van deze versperring met mijnen kan haar verder vervolmaken. Duidelijk is, dat het aanbrengen van een dergelijke hindernis veel tijd vordert. Schr. berekent, aannemend dat met gebruikmaking van motor- zagen per boom (van 30 cm dikte) gerekend moet worden op 20 arbeids- minuten en voor het aanbrengen van een mijn in de verhakking op 60 arbeids-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 87