1064 24 douche-baden; voorts op een tweede auto 500 complete stellen uniform- kleeding, het noodige reserve-ondergoed, badhanddoeken, enz. Schweizerische Monatschrift für Offiziere aller Waffen, September 1933, no. 9. Gefechtssanitatsdienstliche Kriegserfahrungen und ihre Nutzanwendung, door oberstlt. Dubs. Gedurende den wereldoorlog was in het Duitsche Leger de commandant van de Sanitatskompanie (te vergelijken met onze hoofdverbandplaatsafdeeling) een troepenofficier, aan wien de daarbij ingedeelde officieren van gezondheid zoowel in militair als technisch opzicht ondergeschikt waren. Betrekkelijk snel bleek, dat de wrijving tusschen de van elke medisch-tactische en me disch-technische kennis ontbloote commandant en den chefarts van de Sanitatskompanie te groot werd en geenszins bevorderlijk was voor een doelmatig gebruik van deze geneeskundige formatie, reden waarom aan dit systeem spoedig een einde gemaakt werd. Betere ervaring werd opgedaan met het commando door troepenofficieren van de ziekenauto-colonne als onderdeel van de Sanitatstransportabteilung. De Duitsche zgn. Sanitatskraftfahrwagenabteilungen hadden geen officier van gezondheid als commandant, in dit geval echter zonder dat de prestaties ook maar eenigszins daaronder leden. Daarom pleit de schrijver ervoor, dat ook bij het Zwitsersche leger de ziekenauto-colonnes in de toekomst liever door officieren van den motordienst zullen worden aangevoerd. De daar door vrijkomende officieren van gezondheid zouden naar zijn meening op andere plaatsen wellicht nuttiger werk kunnen verrichten. In het Indische Leger bestaat dit probleem voor de ziekenauto-colonne van de Hd. V. P. en Vd. H. af deelingen niet, daar het bevel daarover terecht steeds aan een officier of onder-officier van den autodienst is toebedeeldv Wel was echter een zelfde redeneering (dat van den ingedeelden officier van gezondheid te anderer plaatse meer profijt kon worden getrokken) toepasselijk op onze transportafdeeling, die bij de legerreorganisatie een sterkte zal hebben van 18 gegradueerde ziekenverplegers, 96 hospitaalsoldaten en 72 hulpziekendragers-muzikanten, dat is totaal 186 man, dus ongeveer het aantal van een compagnie infanterie. De officier van gezondheid zal daarbij als hoofd komen te vervallen en vervangen worden door een troepenofficier. Een andere oorlogservaring was de erkenning van de absolute noodzakelijk heid en het groote belang gelegen in het aanhouden van reserveformaties, ter beschikking van de hoogere geneeskundige leiding, in het bijzonder van den legerarts. Deze grondregel, om niet alle beschikbare geneeskundige formaties gelijktijdig in te zetten, vond tenslotte algemeene toepassing. Als uitvloeisel van dit principe werd de behoefte gevoeld, het aantal geneeskun dige formaties te vergrooten, hetgeen slechts bereikt kon worden door aanzienlijke vermindering van de oorspronkelijke sterkten der eenheden. Zoo werd bijv. de sterkte van de Duitsche Sanitatskompanie op dien grond van 308 man teruggebracht op 193. Volgens Schwalm kon het afzoeken van het slagveld door de ziekendragers van de Sanitatskompanien aan het Westfront practisch nooit plaats vinden. Deus vermeldt hetzelfde voor de Oostenrijksche fronten. Deze ervaringen werden verkregen in den stellingoorlog dat echter ook in een bewegings oorlog onder omstandigheden een systematisch afzoeken van het gevechts- veld door de ziekendragers niet mogelijk is, ook niet bij nacht, toont het volgende citaat ontleent aan Schwalm „Unsere Sanitatsdienst-Ordnung II, 1930, kennt in solchen Fallen das „sogenannte beschrankte Absuchen unter ausdrücklichem Hinweis darauf, „das im Bewegungskrieg sehr oft, vielleicht in der Regel nur das beschrankte „Absuchen möglich sein wirdMangel an Zeit, allzu ausgedehntes Gefechts- „feld, ungenügende Zahl der zur Verfügung stehenden Sanitatsformationen

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 98