1065 „oder andere ungünstige Umstande werden das systematische Absuchen „haufig unmöglich machen". Uit de praktijk bleek, dat per Sanitatskompanie 2 groote veldkeukens absoluut noodzakelijk waren en dat één, bestemd zoowel voor het genees kundig personeel als de op de verbandplaatsen aanwezige gewonden, niet toereikend was. Dit geldt zeker ook voor onze Hoofdverbandplaatsafdeeling, waarbij minstens 5 keukenwagens waren in te deelen (3 V. P. afd. ieder één, gasziekenafd. één, transportafd. één). De ziekendragers van de transportafdeelingen werden gedurende den wereldoorlog meestal en voor het grootste deel direct ter beschikking gesteld van de bataljons, als versterking van het personeel der hulp- verbandplaatsafdeelingen, daar het aantal ziekendragers organiek bij de bataljons ingedeeld voor de groote afstanden van de voorste linie tot aan de wagenplaatsen, meestal niet voldoende bleek. Een analoge gang van zaken is in ons O. V. G. D. vastgelegd; daarin staat dat zoo noodig een deel van de transportafdeeling ter beschikking kan worden gesteld van de regimentscommandanten, doch de mogelijkheid dat deze op hun beurt daarvan weer een deel ter beschikking van de bataljonscommandanten zullen stellen, vindt men niet nader vermeld. Bij geneeskundige oefeningen bleek dit laatste inderdaad meermalen uit tactisch oogpunt gewenscht, bijv. wanneer aan een bataljon een aparte opdracht (bijv. omtrekkende beweging) gegeven wordt, waarbij het ver band met andere onderdeelen van het regiment moeilijker wordt. Verder wijst Schwalm op de bijzonder moeilijke gewondenafvoer bij de cavalerie ook het oprichten van een hulpverbandplaats voor de cavalerie bleek bij gehouden manoeuvres meestal niet mogelijk. Betreffende het tijdstip van inzetten der Sanitatskompanie, legt Schwalm er den nadruk op, dat „ein zu frühes Einsetzen der Sanitatskompanie (d.w.z. „van transport- en verbandplaatsafdeeling) sehr unangenehme Folgen haben „konnte und deshalb als Grundbedingung einer andauernden und genügend „umfangreichen Tatigkeit die Abklarung der Lage und in der Regel die „Beendigung des Gejechtes abgewartet werden musste, trotzdem natürlich „der Truppe und den Truppenarzten dabei die Zeit bis zum Eintreffen der „Sanitatskompanie haufig ausserordentlich lang erschien". In den loop van den wereldoorlog werd speciaal van Duitsche zijde steeds meer het belang aangevoeld, „dass für eine glatte Befehlsübermittlung „und -verbindung von entscheidender Wichtigkeit war, dass alle Sanitats- „Formationen eigenen Fernsprechanschluss hatten (Schwalm)". Elke hoofdverbandplaats moet zoo mogelijk een eigen telefoonverbinding hebben, eenerzijds met de meest belangrijke hulpverbandplaatsen, ander zijds met de meest nabij zijnde veldhospitalen en den post van den divisie arts. Ook Koetzle wijst erop, dat het uitrusten van de Sanitatskompanien (onze Hd. V. P. Afd.) met eigen veldtelefonen steeds urgenter geworden is, daar de leidingen van de troepenstaven bijna altijd zoo overbelast zijn, dat voor den geneeskundigen dienst de gelegenheid tot het gebruik maken daarvan meestal niet bestaat. De organisatie van de Duitsche veldlazaretten heeft gedurende den wereldoorlog geen ingrijpende wijziging ondergaan. Zij moesten zorgen steeds in staat te blijven tot het opnemen van nieuwe patiënten, reden waarom de vervoerbaren immer zoo snel mogelijk naar de hospitalen in het achterland werden afgevoerd. De veldlazaretten waren volgens Schwalm „im Bewegungskrieg oft nicht mehr als ein etwas stabilerer Ver- „bandplatz, im Stellungskrieg dagegen oft ein Krankenhaus". In de veldlazaretten werden al dié operatieve ingrepen verricht, waar voor op de hoofdverbandplaatsen de tijd ontbroken had in het algemeen bestond het werk in hoofdzaak uit een operatieve wondverzorging. Zij bleek

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 99