strijdkrachten van landmacht en marine onophoudelijk worden vergroot. De volgens de conferentie van Washington toegestane tonnage aan moederschepen wordt geleidelijk aan benut, en nieuwe vormen zooals vliegdekkruisers (Ver. St.) en vliegtuigdragers type „Commandant Teste" (Fr.) van minder dan 10.000 ton, dus vallende buiten de overeenkomst van Washington, worden ont wikkeld. Dientengevolge zal de normale bedeeling der oorlogs vloten met luchtstrijdkrachten zoo rijkelijk worden, dat zich slechts bij uitzondering de noodzaak zal voordoen, om aan opera tieve vlooteenheden, voor bepaalde oorlogsacties extra lucht strijdkrachten toe te voegen. Dit zal slechts noodig wezen tegen over in de lucht uitermate krachtige tegenstanders. Van de N. I. luchtstrijdkrachten kan dit zeer zeker niet worden gezegd, wat voor den aanvaller dus een voordeel bevat bij een eventueele tegen ons gerichte actie, en hem meer kans biedt op verrassend optreden. In onze Defensie-Grondslagen is dit niet tot uitdrukking gebracht, wat, als het erop aankomt, tengevolge kan hebben dat eerst onze marine, en vervolgens onze kustverdediging „out manoeuvred" worden in de lucht, om daarna wellicht onvernietigd het veld te moeten ruimen. Onophoudelijk vallen voor een aandachtig waarnemer aan den Pacific symptomen waar te nemen, welke wijzen op het groeien van de rol der luchtstrijdkrachten. Zoo kon men in Juli j.l. het bericht lezen, dat Pan-American Airways 45 van het aandeelen kapitaal had overgenomen van de China National Aviation Cy., voor welke laatste maatschappij zij de lijnen exploiteert, vlieg tuigen levert, en de grondorganisatie verzorgt. Men bedenke daarbij dat de afstand Manilla—Canton slechts 1250 KM. bedraagt, een afstand van niemandal, indien men rekening houdt met het feit, dat de vliegtuigen van Generaal Balbo's eskader een actieradius bezitten van 4500 KM., bij een kruissnelheid van 235 KM. Nog geen maand daarna werd bekend, dat Japan lucht- bases inricht op de Carolinen en Marshall eil., iets wat van strate gisch belang mag heeten. Met het toenemen van den actieradius der vliegtuigen stijgt hier hun belang, zulks leert ons een blik op de kaart. De afstand Nagasaki—Noordpunt Formosa is 1200 KM. De afstand Zuidpunt Formosa—Manilla is slechts 850 KM. Het verre Oosten heeft ons hij herhaling geleerd, dat een oorlogs verklaring niet bepaald onmisbaar is ter aankondiging van een gewapend conflict, integendeel het omgekeerde vaak meer profijt afwerpt. In den Japansch-Chineeschen oorlog van 1894 leverde Japan reeds zes dagen voor de oorlogsverklaring een belangrijk zeegevecht. In 1904 overviel de vloot van dat zelfde land, volkomen verrassend de Russische vloot in de haven van Port Arthur, zonder oorlogs verklaring. Bij de acties in Mandchoerije en Shanghay werd nim- 1073

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 11