b. een mobiel orgaan voor de offensieve luchtverdediging, hoofdzakelijk voor bombardement c. een onderdeel van dit mobiele orgaan, dat tevens geëigend is voor de verkennings- en waarnemingstaak bij de landmacht. De verkenningsvliegdienst onder a moet uiteraard van meet af aan ter beschikking staan van de marine, al zal ook deze om economische reden een onderdeel moeten vormen der luchtmacht. De reeds bestaande organisatie van den marine-vliegdienst be antwoordt overigens reeds aan de ook in ons kader gedachte behoefte. Hoever moet echter met de versterking der overige luchtstrijd krachten worden gegaan, om de luchtverdediging voldoende te verzekeren Ten einde niet tot financieel onvervulbare conclusies te komen, zooals die waaraan in feite ons tegenwoordig defensie-stelsel zijn ontstaan te danken heeft, blijve de gestelde taak sober. Het uit trekken van afzonderlijke afdeelingen luchtstrijdkrachten voor de verdediging van strategische punten buiten Java, is met die soberheid in strijd. Normaal dienen alle luchtstrijdkrachten ge concentreerd te blijven op het hoofdeiland Java. Tarakan en Balikpapan b.v. behooren uitsluitend voorzien te worden van een krachtige passieve luchtverdediging, van luchtdoel-artillerie en -mitrailleurs, terwijl verder alleen de mogelijkheid dient ge schapen te worden, om, zonder die aldaar in te deelen, er desge- wenscht luchtstrijdkrachten te laten ageeren. De hoofdmacht der luchtmacht, het eigenlijke offensieve orgaan der luchtverdediging, behoort thuis op Java, terwijl zoo eenvoudig mogelijke maatregelen moeten worden getroffen, opdat deze zoo noodig op alle daarvoor in aanmerking komende punten van den Archipel, althans ten deele, kan worden ingezet. Hierdoor kan, mits een juiste organisatie worde gekozen, het volle profijt worden getrokken van hare specifieke eigenschappen, i.e. hare ongeëven aarde mobiliteit, haar actieradius, snelheid en offensief vermogen. Op die wijze vormt de luchtmacht in de hand van de opperste leiding, een geducht mobiel oorlogsinstrument, dat voor een even- tueelen aanvaller een krachtiger bedreiging inhoudt dan leger of vloot, daar deze er te allen tijde rekening mede moet houden onze luchtmacht als geheel tegenover zich te vinden, wat t.a.v. leger en vloot lang niet altijd het geval zal zijn. Een uitgebreider voorbereiding en grooter krachtsinspanning zal daardoor voor den vijand vereischt zijn, en verrassend optreden, b.v. in den vorm van. raids, bemoeilijken. De van deze luchtmacht uitgaande groote preventieve werking springt in het oog. Betreffende het vliegtuigmaterieel willen we, omdat we begonnen zijn met het 10 jaar oude luchtmacht-plan van den kapitein Behrens te memoreer en, enkele gegevens aanhalen van de destijds bij de L. A. voorhanden vliegtuigen, en de modernste Amerikaansche, nu 1076

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 14