c 2. De methode ALLARD wordt in het bijzonder dan toegepast, indien de afdeeling snel in werking moet worden gebracht. Er zal dus worden uitgegaan van het geval, dat geen richtbasis, noch stel- lingpunten kunnen zijn bepaald en dat slechts kan worden gebruik gemaakt van één enkel waarnemingspunt, waarvan de topogra fische gegevens evenmin met juistheid bekend zijnvoorts dat alleen de hoogst noodige telefonische verbindingen tot stand kun nen worden gebracht. 3. De voordeelen van deze methode zijn a. er wordt slechts een zeer eenvoudige topografische voorbe reiding vereischt, welke desnoods door de ondercommandan ten kan worden uitgevoerd b. ongeacht de zeer ruwe gegevens waarvan wordt uitgegaan behoeft slechts één der batterijen op het doel in te schieten, waardoor munitie en tijd worden bespaard en althans een gedeeltelijke verrassing wordt bereikt. 4. Voorwaarde. Vereischt wordt alleen, dat de afdeeling is op gesteld op een normaal front, om de gedachte te bepalen, van 600 a 800 meter, daar anders de fouten te groot zouden kunnen worden. Die frontbreedte is bij een snelle actie, als hier wordt verondersteld, de normale. 5. GegevenA, B en C zijn de directie-stukken van de drie batterijen. M is een voorgelegen maske. X is een doel zichtbaar van O, de waarnemingspost van waar het inschietvuur van de middenbatterij kan worden geleid, (fig. 1). 6. Gevraag Het vuur der afdeeling te concentreeren op X 7. Oplossing. Topografie. Het punt A (dir. stuk der midden batterij) wordt aangenomen als nul-punt. Zoodra is vastgesteld waar de directiestukken zullen komen te staan, bepaalt de meetofficier of wel bepalen de O.Cn. der batterijen B en C de ligging van de punten B en C ten opzichte van A (horizontaal en verticaal verband). 1095 fig. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 33