voorschrift daar zeker onder lijden, hetgeen uit krijgstuchtelijk oogpunt evenzeer ongewenscht is te achten. Het parool is nu dus Zilvervliesrijst alleen daar, waar liet medisch ook werkelijk absoluut noodig is". Op Java en die plaatsen op de Buitengewesten waar de zilver vliesrijst is afgeschaft, zal dus het zwaartepunt van de controle op de voeding verlegd zijn naar de hoedanigheid en samenstelling der bijspijzen. Waar menage gevoerd wordt, is het daarom nog meer dan vroe ger gewenscht, dat de troepencommandanten er op letten, dat bij den aankoop der bijspijzen en bij de samenstelling der schaft- orders er voor gezorgd wordt, zooveel mogelijk antiberi-berivitami- nenhoudende bijspijzen te verstrekken, hetgeen trouwens bereids in het voorschrift menage 17 (8) is vastgelegd. Speciaal kennen we als B-vitaminenhoudend eieren, vleesch, hart, hersenen, lever, katjang idjoe, katjang tanah, katjang kedelé, katjang bogor, boengkil katjang, petehboonen, kanaripitten, enz. Ook op den aard van de voeding der van menage vrijgestelden is het goed zooveel mogelijk een wakend oog te houden, terwijl het speciaal op den weg van den dokter ligt daarin zoo noodig van raad te dienen. Ingeval wordt geconstateerd, dat iemand, wien vrijstelling van menage is verleend, zich desondanks onvoldoende blijkt te voeden (in quantitatieven of qualitatieven zin), kan de commandeerende officier immers ten allen tijde zoo iemand op grond van het bepaalde in V. Men. 10 (5) de gunst van vrijstelling van menage ontnemen. Tenslotte nog een enkel woord over andere factoren, die het uitbreken van beri-beri kunnen voorkomen, respectievelijk pro- voceeren. Zooals reeds in den aanvang opgemerkt tasten we hier nog grootendeels in het duister. Toch heeft o.a. de laatste lichte beri-beriexplosie op het eiland Onrust ons in dit opzicht wel weer iets geleerd. Daar trad namelijk ondanks goede voeding met zilvervliesrijst en vitaminenbevattende bijspijzen toch beri-beri op, die wel niet anders was te verklaren dan door den psychisch neerdrukkenden invloed van de gevangenschap en wat daaraan voorafging, alsmede door den plotselingen overgang naar gedwon gen rust. Daar overeenkomstige factoren zich eveneens kunnen voordoen bij militairen, die met provoost gestraft worden, werd eenigen tijd geleden deze categorie van personen speciaal in de aandacht der officieren van gezondheid aanbevolen. Het zal hierdoor duidelijk zijn, waarom de officier van gezondheid den commandant zal adviseer en juist aan met provoost gestraften onder bepaalde om standigheden extra vitaminenrijk voedsel, zooals bv. een extra portie katjang idjoe, te doen verstrekken. Tot slot nog iets over de bereiding van rijst in het algemeen. Iedere huisvrouw weet tegenwoordig, dat zij het kostelijke groen- 1111

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 49