Bij de grootere Europeesche bedrijven en legeronderdeelen geschiedt het pletten algemeen met bepaalde pietmachines, die electromotorisch gedreven worden bij een doorsnede der walsen van 300 m.M. en 1.000 m.M. lengte, kan per uur 1.600 1.800 K.G. haver geplet worden, terwijl voor het pletten van 100 K.G. haver ongeveer 0.028 K.W. stroom verbruikt wordt. Hoewel algemeen wordt aangegeven, dat deze laatste wijze voor het dagelij ksch bereiden van een geplet graanrantsoen voor een groot aantal paarden tegelijk wel het meest aanbevelenswaar dig en praktisch het best uitvoerbaar is en niettegenstaande de daaraan verbonden kosten voor stroomlevering enz. toch wegens de vermindering van het rantsoen een aanmerkelijk financieel voordeel oplevert, werd het niet raadzaam geoordeeld daartoe reeds dadelijk over te gaan, doch voorloopig te beginnen met het pletten van gaba door gebruikmaking van handarheid van koelies Voor aan te schaffen handmachines. In de eerste plaats toch diende praktische ervaring te worden verkregen met het pletten der gaba in verband met vorm en hard heid der gabakorrels immers bij het pletten behoort de zaad huid der gabakorrels slechts zoodanig te worden gekwetst, dat de digestiesappen (speeksel enz.) op den inwendigen meelkorrel kunnen inwerken, doch daarbij mag geen meel in te fijn verdeelden en drogen toestand vrijkomen. En in de tweede plaats diende te worden nagegaan, welke bezwaren zich bij het voeren met geplette gaba aan troepenpaarden in grooter verband zouden voordoen en in hoeverre het uit een oeconomisch en hygiënisch oogpunt aan beveling zou verdienen om op die wijze in het krachtvoer der leger- paarden in het garnizoen te voorzien. De aanschaffing der handpletmachines leverde reeds dadelijk moeilijkheden op, wijl deze in Nederlandsch-Indië niet in den handel worden gebracht. Met een uit Engeland d.t.k. van een Bandoengsche firma be trokken handpletmachine werden bij het Depot der Cavalerie te Bandoeng en in den ziekenstal te Tjimahi proefnemingen verricht. Het daarmede primair verkregen product voldoet in alle opzichten aan de gestelde eischen de gabakorrels komen volkomen plat en verbreed uit de machine te voorschijn, aan één der polen is de zaadhuid opengesprongen, de meelkorrel is daar een weinig te voorschijn gekomen doch aan de zaadhuid verkleefd gebleven bij het vervoeren, afmeten, in mandjes doen enz. laat evenwel het fijn geplette rijstemeel van de zaadhuid los, zoodat het voer in de voederbakken vrijwel geheel uit rijstemeel en doppen bestaat, hetgeen in drogen toestand door het meerendeel der paarden met tegenzin wordt gegeten. De capaciteit dezer handpletmachine is tegengevallendoor 3 koelies bediend, kan deze machine per uur 40 K.G. gaba pletten. 1117

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 55