Hoewel de proefnemingen met het voeren van geplette gaba nog niet beëindigd zijn, pleit het tot dusverre bereikte resultaat niet voor het verstrekken van het krachtvoer in dezen vorm aan de troepenpaarden in grooter verband. De reeds jaren lang in het Duitsche leger opgedane, ruime, ervaring met het voeren van geplette haver heeft tot dusver niet geleid tot het op deze wijze verstrekken van het graanvoedsel aan alle Duitsche legerpaarden. Ten aanzien van het gebruik van vooraf gekneusde haver staat vermeld in het „Statistischer Veterinarbericht über das Reichs- heer für das Berichtsjahr 1930, bearbeitet in Heeres-Veterinar- untersuchungsambt, gedruckt im Reichswehrministerium, Berlin 1932" „Allgemein und überall mit gutem Erfolge wurde vom Quetschen des Hafers Gebrauch gemacht bei alten, erholungsbedürftigen und schlecht fressenden Pferden. Bei der Inf. Schule wurde wieder samtlichen Pferden das ganze Jahr hindurch mit Ausnahme der Zeit auf dem Truppenübungsplatz der Hafer in gequetschter Form verabreicht. In Wiederholung früherer Berichte bezeichnet Ober- stabsveterinar Dr. Kohier dies als einen Segen für alle Pferde ohne Unterschied des Alters". Voor wat het voeren van haver in ontkiemden toestand betreft, blijkens de publicaties in de vakliteratuur hebben de daarmede ingestelde proefnemingen voldoende aangetoond, dat het verstrek ken van vooraf ontkiemden haver aan gezonde paarden wegens daaraan verbonden technische bezwaren geen aanbeveling verdient. 2. Voeding met gras en hooi, afkomstig van grassawahs in eigen beheer. De voorziening in de behoefte aan gras voor de legerpaarden in Nederlandsch-Indië heeft steeds veel zorgen gebaard, vooral nadat de (inheemsche) Sandelhoutpaarden door (uitheemsche) Australische paarden waren vervangen, o.m. in verband met de omstandigheid, dat op Java in de nabijheid der garnizoenen gras- produceerende gronden niet in voldoende mate aanwezig waren en tengevolge van het steeds meer in cultuur nemen van gronden hoe langer zoo meer werden beperkt. Het Indisch gras, zooals dat bij contract door aannemers in de verschillende garnizoenen geleverd werd (wordt), kon (kan) feite lijk geen aanspraak op den naam „gras" maken. In tegenstelling met Europa, waar de voedingswaarde van het weidegras vaak door bijgemengde planten verhoogd wordt, bevat het aannemersgras allerlei bijmengsels, die wel het gewicht verzwaren, doch qua voedingsmiddel waardeloos of schadelijk, in het algemeen ondeug delijk zijn, te weten allerlei schijngrassen en minderwaardige Infanterie-Schule sterkte 388 paarden legersterkte 35.471 paarden. 1118

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 56