planten, die niet tot de gramineeën behooren, wortelbestanddeelen, kluiten aarde en modder, hoog gehalte aan water enz. Voorts be zit het Indisch gras ook niet in voldoende mate sommige belang rijke noodzakelijke bestanddeelen b.v. mineralen als gevolg van een tekort aan die stoffen in den bodem, waarop het gras gegroeid en gesneden is. Analyses van gras uit verschillende garnizoenen vielen dan ook steeds weer ongunstig uit in vergelijking met die van Europeesch weidegras. Teneinde het ontstaan van deficiëntieziekten te voorkómen, was men genoodzaakt om het gewicht van het grasrantsoen zeer ruim te stellen, waarmede wel een waarborg voor een goede kwantiteit maar niet voor een goede kwaliteit verkregen werd en waar mede financieele offers gemoeid waren. Het bleek om practische redenen niet mogelijk om het aannemersgras steeds aan nood zakelijke strenge keuringseischen te onderwerpen het ontstaan van ingewandsziekten (kolieken, grasvergiftigingen enz.), dikwijls met doodelijken afloop, kon niet steeds worden voorkomen, waar door het Land financieele schade heeft geleden. Voornoemde nadeelen, verbonden aan het aannemersgras kun nen geheel of grootendeels ondervangen worden door het voeren van gras, afkomstig van graslanden in eigen beheer althans men kan dan zuiver gras verkrijgen, dat meer constant van samenstel ling en voedingswaarde is, mits men maar door het maken van analyses het zelf gekweekte gras geregeld op zijn samenstelling onderzoekt en aan de hand van het resultaat dier geregelde analyses zorg draagt, dat door omwerking en bemesting van den bodem de percentagecijfers der verschillende bestanddeelen goed zijn en blijven. In 1912 is de toenmalige Directeur van het Remontedepót en de Tamme Stoeterij te Padalarang begonnen met het kweeken van gras op vloei weiden in eigen beheer ter gedeeltelijke voor ziening in de behoefte aan langvoer voor het groot aantal paarden in beide inrichtingendeze werkwijze bleek in de eerste plaats een groot financieel voordeel op te leveren en in de tweede plaats ook uit een hygiënisch oogpunt de voorkeur te verdienen boven het per contract betrekken van gras van een aannemer. Begin 1916 werd aan de productie van gras, in sawahcultuur gekweekt, uitbreiding gegeven door een aangekocht complex be vloeide sawahgronden te Tjimahi als graslanden in bedrijf te nemen. Reeds lang heeft men getracht om door hooiverstrekking een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de voedering der legerpaarden met lang voer in oorlogstijd, tijdens expedities en Zie het artikel „Gras, grasvoorziening, hooi en hooibereiding", door W. Groeneveld, geDubliceerd in de Veeartsenijkundige Bladen voor Ned.- Indië, Deel XXVI. 1119

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 57