Van de kwaliteit van het hooi, dat geregeld op zijne samenstel ling wordt onderzocht, zal het afhangen, of in de toekomst met de vermindering van het hooiration nog iets verder gegaan kan worden. Door de suppletie van krijtwit aan de voeding werd de bestaande wanverhouding aan minerale bestanddeelen in het voedselrantsoen, met name de Ca P-balans, met succes gecorrigeerd. STATISTIEK. x) Deze statistische gegevens betreffen de op Java en Madoera door den militair diergeneeskundigen dienst behandelde leger- en officiersdienstrijpaarden. De militair diergeneeskundige dienst werd op Java en Madoera in 6 garnizoenen door paardenartsen uitgeoefend en voorts in 8 garnizoenen waargenomen door gouvernements-veeartsen of ter be schikking van de provincie gestelde veeartsen, zooals het laatst geregeld bij Staatsblad 1928 No. 56 juncto 511. Onder „behandelde paarden" zijn begrepen zoowel alle patiën ten, welke gedurende 24 uur of langer aan den dienst onttrokken moesten worden als alle paarden, welke, zij het ook niet diergenees kundig behandeld, om de een of andere reden uit de leger- sterkte werden afgevoerd in het algemeen dus alle gevallen, waarvoor door den militair diergeneeskundigen dienst een telkaart werd opgemaakt. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het vorige verslagjaar. Bij een gemiddelde sterkte van 2616 (2883) waren ultimo 1931 in behandeling gebleven 165 (115) paarden en kwamen gedurende 1932 in behandeling 4823 (5092) paarden, zoodat totaal 4988 (5207) paarden werden behandeld. Het ziektepercentage ten opzichte van de gemiddelde sterkte bedroeg 190.7 tegen 180.6 in 1931, zoodat een stijging van 10.1 valt te constateeren, welke stijging kan worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat in dit ziektepercentage is inbegrepen het groot aantal minder bruikbare paarden, welke in de 2de helft van 1932 wegens overcompleet als gevolg van de legerreorganisatie uit de legersterkte werden afgevoerd de werkelijke morbiditeit, voor wat het aantal patiënten betreft, is in 1931 en 1932 vrijwel gelijk. Met betrekking tot de verschillende wapens bedroeg het ziekte percentage in de laatste 5 jaren x) Staten niet opgenomen. Red. 1123

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 61