ingestelde behandeling te kunnen volgen zonder daarbij eenig risico voor de troepenpaarden te loopen. Patiënt is daar op 10 October onder atactische verschijnselen (welke duiden op een aandoening van het centrale zenuwstelsel) plotseling overleden, terwijl het tot kort voor den dood geen ziekteverschijnselen ver toond had en ook het 2-maal per dag herhaalde bloedonderzoek steeds negatief resultaat had opgeleverd. Hoewel bij de bestrijding van surra onder den paar denstapel van de bevolking de naganol-atoxylbehandeling over het algemeen vrij gunstige resultaten oplevert, leent deze curatieve behandeling zich minder goed voor toepassing bij de sporadische gevallen van surra onder de leger- en officiersdienstrijpaarden (gedurende de laatste 10 jaren slechts totaal 10 gevallen), omdat daaraan het bezwaar kleeft, dat de kans op recidieve wegens het mogelijk latent blijven der ziekteverwerkers in het centrale zenuwstelsel niet is uit te sluiten. Waar surra onder den rundvee- en karbouwenstapel der be volking op Java algemeen verbreid en veelal in latenten vorm voorkomt de oudere dieren hebben een zekere mate van immu niteit verworven, doch zijn smetstof dragers en door bepaalde steekvliegen op andere dieren wordt overgebracht, is het abso luut noodzakelijk, dat buiten het garnizoen streng de hand wordt gehouden aan de voorzorgsmaatregelen, als voorgeschreven in artikel 47 en 48 van het R. M. D. D. en aangegeven op bladzijde 106 en 107 van de H. P. Voor wat de surrabestrijding in het Nederlandsch-Indische Leger betreft, tot op heden hebben de gehouden meerdaagsche oefeningen geen aanleiding gegeven om tot prophylactische voor behandeling met naganol over te gaan (o.m. in verband met den prijs van het geneesmiddel). Tetanus werd door het tijdig en veelvuldig prophylactisch aanwenden van tetanusserum voorkomen, behoudens één geval van zeer lichten aard, geconstateerd bij een paard van het 1ste Eskadron Cavalerie te Weltevreden, hetwelk na het curatief toe dienen gedurende de eerste 3 dagen van respectievelijk 150, 100 en 100 cc. tetanusserum en het plaatsen in een donkeren stal en het op een bepaald dieet stellen in 3 weken tijds herstelde. Het resultaat van het gebruik van tetanusserum in groote doses, zoowel subcutaan als intraveneus veelvuldig door paardenartsen h.t.l. therapeutisch bij tetanuspatiënten toegepast, is zelfs bij zeer vroeg onderkende gevallen niet steeds gunstig geweest. In een artikel „Le Traitement du Tétanos par l'Urotropine-Serum par le Vétérinaire Capitaine Gaubert, du 6de R. A. D." voorkomend in de Revue Vétérinaire Militaire van 31 December 1932 (Tome XVI, 4e Fascicule) bericht schrijver gunstige resultaten van het toedienen van een telkens korten tijd (2 uur) aan de intraveneuse 1127

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 65