1139 men beheersching van het noordelijk deel van den Pacific door Japan. „Die „niederlandischen Koloniën sind dem Expansionsstreben der Japaner am „starksten ausgesetzt". Daartegenover staat, aldus S., dat England teveel belang heeft bij behoud van den status quo in den Pacific en zich zal ver zetten tegen elke verandering daarvan ten gunste van Japan, dat zich in de toekomst daarom zal zien gesteld tegenover een gezamenlijk Engelsch-Ameri- kaansch-Nederlandsch verweer tegen zijn expansie. (Wij zijn hier niet zoo optimistisch als S. de betrokken groote mogendheden kunnen thans in gee- nen deele hare aandacht concentreeren op Oost-Azië met name Engeland heeft elders ook nog wel besognes en moeilijkheden. Wij zullen, althans aanvankelijk, waarschijnlijk op eigen kracht moeten rekenen, ten minste, dat is wel de veiligste weg. Zou een agressieve handeling, van welke zijde ook, tegen ons bezit in de bedoeling liggen, dan zal deze waarschijnlijk niet worden uitgesteld, totdat de andere mogendheden hare volle kracht hebben weten te concentreeren. Dat zou voor den aanvaller het volgen van een slechte politiek beteekenen. De vraag is nu slechts, in hoeverre wij bereid zijn geweest en nog zijn een voldoende verzekeringspremie voor de veiligheid van deze gewesten te betalen. Wij zullen hierop niet verder ingaan, doch volstaan met het weergeven van onze meening, dat men bij toenemend brand gevaar de verzekeringspremie eerder zal moeten verhoogen dan verminderen). S. memoreert nog de mogelijkheid van een vreedzame penetratie en wijst daarbij op de enorme toename van Japans handel in deze gewesten, welke langzamerhand die van de overige rijken verdringt, zoodat de Ind. Archipel practisch een afzetgebied voor Japan gaat worden. S. besluit zijn artikel met de volgende woorden, welke wij voorshands wel geneigd zijn te onderschrijven: „Japan ist daran interessiert, friedhche „Beziehungen zu den Niederlanden zu unterhalten, weil die indischen Insein „nachst Nordamerika die gröszten Oelmengen an Japan liefern. Es bedarf „keiner langeren Darlegungen darüber, dasz Japan den gröszten Wert auf „ein gutes Einvernehmen mit den Niederlanden für die Zukunft legen musz. „In dieser Richtung liegt auch der kürzlich erfolgte Abschlusz eines Schieds- „vertrages zwischen den beiden Staaten. Nichtsdestoweniger werden die „Niederlande die Entwicklung in der Südsee sorgsam beobachten (wat op zich „zelf niet veel geeft) und dabei mit der Fortdauer der japanischen Herr- „schaft über die ehemals deutschen Inselgruppen nördlich des Aequators „rechnen müssen. Hetzelfde tijdschrift bevat de mededeeling van een Reuterbericht van 2 Sept. 11. uit Hsinking (Mantsjoekwo), dat een Groot-Aziatische Jeugdliga zou zijn opgericht, onder de leuze „Azië voor de Aziaten". Het doel der veree- niging is 1°. Het verbreken van het internationale bestel, dat door Europeesche en Amerikansche machten is opgesteld. 2°. Het teeken te geven voor den opstand van Azië tegen Europa en Amerika, welke landen de ware menschelijke natuur hebben verstikt en onlusten en complicaties in elk deel der wereld hebben verwekt. 3°. Te werken voor den wereldvrede en de wedergeboorte van Azië. (Men vergelijke 2° en 3°.). „The Asiatic Review" van October 11. bevat een interessante studie Japan's Foreign Policy" van de hand van Lt. Col. H. St. Clair Smallwood, F. R. G. S. S. begint uiteen te zetten, dat èn Japan èn Amerika meer te verhezen hebben bij een oorlog dan te winnen, voornamelijk omdat door het teloorgaan van de onderlinge handelsbetrekkingen ieder land voor zich groote schade zal lijden. Hoewel de Volkenbond werd gesticht tot handhaving van den vrede, is eigenbelang een zeer waardevol middel ter voorkoming van een oorlog. De grootste zorg voor Japan is gelegen in de snelle toename van de bevol king met 1 millioen per jaar. Amerika en Australië zijn voor de emigratie

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 77