1141 1°. Japan's Population Problem" by Hugh Byas, Correspondent van the Times in Japan. S. geeft een uitvoerig geschiedkundig overzicht van de geheele materie, om daaraan nog een aantal politieke beschouwingen vast te knoopen. S. is minder optimistisch dan de schrijver van het hiervoren behandelde artikel. Volstaan moge worden met de volgende aanhaling „If Japan's cheap shirts, rubber shoes, electric bulbs and what not are „no longer to be accepted by other markets in increasing quantities the „outlook is dark..." en verder... „If economic nationalism means a bloc king of economic frontiers, it seems hardly worth while troubling the „Disarmement Conference further", ten slotte „A supply of cheap shirts „cannot intrinsically be a bad thing for millions of unclothed men in Asia. „The immense unsatisfied requirements of these millions are Japan's „strongest allies. (Dat Japan hiervan overtuigd is blijkt dagelijks, zoowel uit de verschillende uitlatingen in de Japansche pers, als in de Maleische dagbladen) 2°. „The China Shadow Play." by W. Nunn, M. P., waarin schrijver een kort overzicht geeft van de wijze, waarop in den loop der jaren door verschil lende mogendheden de Chineesche politiek werd beïnvloed, zoomede van de in de toekomst door Engeland te volgen politiek. In de „Revue des Troupes Coloniales" van Augs. j.l. behandelt Col. Ardant du Picq op uitvoerige wijze het „problème ehinois". De studie, getiteld „La Chine", wordt onderverdeeld in een achttal hoofd stukken, welke de volgende onderwerpen in beschouwing nemen Hoofdstuk I Het belang en de algemeene gegevens betreffende het Chineesche vraagstuk. Hoofdstuk IIDe Chineesche republiek de omverwerping van de mo narchie de republiek van Canton de wanorde in China. Hoofdstuk IIIDe Chineesche republiek. Het Nankingsche Kuo Min Tang gouvernement. Hoofdstuk IV De strijd tegen het bolsjevisme. Hoofdstuk VHet nationalisme. Het opeischen van de souvereiniteit. Hoofdstuk VIHet conflict met Japan. Hoofdstuk VIIDe reactie van de vreemde mogendheden. Hoofdstuk VIIIDe Fransche politiek. De Augustus-aflevering beperkt zich tot de eerste drie hoofdstukken, waarvan wij den inhoud in het kort willen weergeven. Hoofdstuk I. Ten einde, aldus S., het Verre Oosten te kunnen begrijpen, is het noodzakelijk steeds rekening te houden met de volgende twee elementen: eenerzijds met de ontelbare bevolking van het Chineesche rijk, anderzijds met de omstandigheid, dat China de oudste beschaving ter wereld bezit. Het Chineesche grondgebied is grooter dan Europa en telt een bevolking van 400 a 450 millioen zielen, zijnde een vijfde van de bevolking der aarde. Mandsjoerije is even groot als Frankrijk en Italië te samen en telt 30 mil lioen bewoners. S. memoreert de enorme catastrophen, waaraan de bevolking steeds weerstand wist te bieden, (hongersnood, epidemieën en overstroo mingen die van 1931 eischte, gezamelijk met de daarop volgende cholera- epidemie, 10.000.000 slachtoffers.). Japan telt 83 millioen zielen en neemt jaarlijks met 1 millioen toe. Neder- landsch-Indië bezit een bevolking van 60 millioen, welke eveneens sterk toeneemt. Totaal met de Philippijnen en Indo-China leeft een vierde deel van de bevolking der wereld in de omgeving van de Chineesche Zee, een gegeven, waaruit beter, dan op welke wijze ook o.i. het groote belang voor de geheele menschheid van het Pacific-probleem spreekt. S. behandelt in enkele trekken den invloed van de leer van Confucius op het Chineesche volk en wijst er vervolgens op, hoe missionarissen en handels-

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 79