1149 vliegtuigen zeer moeilijk. De verrassing wordt grooter en de kans, dat de luchtstrijdkrachten van het verdedigingssysteem niet tijdig boven het be dreigde punt geconcentreerd zullen zijn, vermeerdert. De aanvallen bij duisternis vergrooten de moeilijkheden voor den verde diger, omdat de duisternis voor den aanvaller een machtige bondgenoot is bij zijn onzichtbare nadering. Het gevolg is dan ook, dat de mogendheden zich in het bijzonder toeleggen op de verdediging tegen vijandelijke vlieger aanvallen, door aanschaffing van speciale 2 persoons-nachtjagers en wellicht in de toekomst van 1 persoonsjagers, bewapend met kleine kanonnen. Schr. haalt aan hetgeen Jacques Mortane in „Le petit Journal" zegt, zijn verwondering uitend over het feit, dat een jachtgroep, welke het eskader van Generaal Balbo gedurende de vlucht over Fransch grondgebied wilde begeleiden, hiertoe niet bij machte was, wegens te geringe snelheid der eigen toestellen. Dit zal echter spoedig veranderen, aangezien binnenkort nieuwe vliegtuigen in gebruik zullen worden genomen, waarbij prestaties worden genoemd, o.a. van den nieuwen Morane-jager van 333 km per uur op 4000 m en van den jager Dewoitine 500 van 371 km per uur op 5000 m. De nieuwe bommenwerpers, o.a. de Marcel Bloch voorzien van 2 motoren met compres- seurs en de nieuwe verkenners, o.a. de Mureaux 113, zullen een snelheid kunnen ontwikkelen van 300 km per uur. Schr. berekent, welke bommenlast door de gezamenlijke luchtvloot van Italië en Duitschland op een eersten oorlogsdag kan worden afgeworpen en concludeert, dat wanneer een dergelijke aanval geschiedt met de noodige snelheid en voortvarendheid bij de opening der vijandelijkheden, op den eersten dag reeds belangrijke schade en verliezen kunnen worden toegebracht aan het vijandelijke leger. v. V. Artillerie. De „Revue d'Artillerie" van Augustus j.l. werd bevoordeeld met een studie van de hand van Gen. Pagezy, getiteld „En marge des règlements. Plan d'installation du groupe," waarin S. belangrijke beschouwingen wijdt aan de verschillende handelingen en verrichtingen, noodig voor het in werking brengen van een afdeeling, zoomede aan de talrijke desiderata, waar mede onder verschillende omstandigheden rekening moet worden gehouden. S. omvat met enkele woorden de taak van den afdeelingscommandant als volgt„Le commandant du groupe doit se considérer comme le chef d'une „usine a débiter les projectiles et qui peut les lancer soit dans un délai tres „court et avec une précision déja bonne, soit avec une précision trés grande „et dans un délai déja court. Cette conciliation de la rapidité et de la „précision ne peut être obtenue que par une bonne division du travail." Deze verdeeling der werkzaamheden is een zeer delicate en uiterst belang rijke aangelegenheid, omdat zij ontsnapt aan iedere reglementeering. Zij hangt niet slechts van den aard van de opdracht af doch van alle „circon- stances du moment" en in het bijzonder van den tijd, noodig voor het in bedrijf brengen van de afdeeling, van het terrein, van de doelen, van de per soonlijkheid van den commandant en van de kundigheid van de officieren. Zij zal verschillen, naarmate de „zone d'action" door aardsche waarneming, dan wel slechts met behulp van vliegtuigen kan worden geobserveerd. Van daar dat, alvorens tot het in werking brengen van de afdeeling over te gaan, de verschillende oplossingen en mogelijkheden onderling vergeleken en aan den werkelijken toestand getoetst dienen te worden. Alvorens tot schieten kan worden overgegaan, moet de afdeeling worden opgesteld, waarbij de volgende organen dienen te worden opgesteld of in stelling gebracht 1°. de batterijen, 2°. de waarnemingsposten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 87