1151 a. te diepe of te geaccidenteerde „zone d'action", waardoor deze niet van een enkele opstelling uit geheel bestreden kan worden. b. zeer weinig tijd in stelling te komen, b.v. voortvloeiende uit de nood zakelijkheid op zeer korten termijn een batterij te versterken, die in een voor- loopige stelling is gebracht, welke weinig dekking biedt en met alle vuren van de afdeeling belast is, totdat de geheele afdeeling deze taak kan over nemen. Voorts zal de commandant van een afdeeling „d'appui direct" er voort durend op bedacht moeten zijn op eigen initiatief batterijen naar voren te verplaatsen (c.q. stukken of secties), telkens wanneer de omstandigheden dat noodig maken. Deze eenheden werken ten nauwste samen met de infan terie, doch blijven onder bevel van den afdeelingscommandant. „En les „poussant ainsi de lui-même en avant, l'artilleur évitera qu'on ne lui demande „plus souvent qu'il ne le faut de mettre a la disposition de l'infanterie les „unités ,,d'accompagnement immédiat" que nos règlements ne prévoient qu'a „titre exceptionnel". Ten slotte geeft schr. een overzicht van verschillende methoden, waarop de verbindingen kunnen worden geregeld, neemt den waarnemingsdienst in be schouwing, geeft nog enkele denkbeelden over de aanvulling en het gebruik van de treinen, om zijn studie te besluiten met een beschouwing betreffende de bij de artillerie voor zelfverdediging, zoowel tegen aardsche doelen als tegen vliegtuigen ingedeelde mitrailleurs. De Sept.-aflevering van hetzelfde tijdschrift bevat een aantal zeer lezens waardige artikelen. Wij willen in de eerste plaats noemen de bijdrage van den Chef d'escadron J. Lucas„La D. C. A. (défense contre aéronefs) pendant la guerre." S. geeft hier op zeer overzichtelijke wijze een overzicht van de ontwikkeling van de artilleristische bestrijding van vliegtuigen ge durende den wereldoorlog. Waar het artikel slechts een zekere historische waarde bezit, meenen wij een bespreking achterwege te moeten laten. Dit neemt echter niet weg dat wij het gaarne den luchtdoelartilleristen, die er ongetwijfeld zeer veel in zullen aantreffen, waardoor hun inzicht in deze moeilijke materie zal worden verruimd, warm ter lezing en bestudeering aanbevelen. In het artikel „Au But" schetst schr., Capt. A. Basset, op een zeer onder houdende wijze de verandering van karakter van het wapen der artillerie in den loop der eeuwen. Streed vroeger de artillerie met de infanterie in voorste lijn en trachtte zij door het verkrijgen van directe treffers, toen ter tijd het eenig middel voor de artillerie om haar doel te bereiken, haar zus- terwapen te helpen, maakte zij den strijd van zeer nabij mede en nam zij zelfs deel aan het handgemeen, thans staat zij op grooten afstand van het terrein van den eigenlijken strijd, en moet zij, met behulp van allerlei weten schappelijke methoden haar doel nastreven. Dit neemt niet weg, aldus S., dat het zeer gevaarlijk zou zijn en van weinig inzicht zou getuigen, indien men zou vergeten, „comment elle conquit ses titres de noblesse, quant tirant „a découvert, et de but en blanc, elle faisait corps avec la première ligne de „feu. Car, qui pourrait certifier que demain, ineorporée a nouveau aux élé- „ments luttant au combat, 1'artillerie de l'armée des engins mécaniques ne „combattra pas a découvert, tirant a vue et cherchant son succes comme son „salut, dans des obus placés au but, du premier coup Tot slot willen wij nog het typeerende begin van het opstel, waarin S. een tegenstelling uitbeeldt tusschen den artillerist uit den oorlog en dien in tijd van vrede, aanhalen. „Au butSi l'artilleur du champ de bataille est prêt a tout sacrifier „pour pouvoir annoncer pareil succes, l'artilleur du temps de paix, bien au „contraire, a tout a gagner a demeurer modestement encadrant, sans vouloir

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 89