1154 2o. de vijand, dank zij de uitgestrektheid van zijn territoir, zijn bases buiten bereik van de vliegtuigen zijns tegenstanders kan oprichten en zijn aanvallende luchtmacht voldoende nabij de te bestrijden objecten opstellen, om verrassend een massa-aanval ten uitvoer te kunnen brengen, 3o. de vijand van verschillende verspreid gelegen bases convergeerend kan optreden tegen zijn tegenstander, terwijl deze van een zekere geconcentreerde opstelling zal moeten uitgaan, 4o. het voor een zwakke natie zeer moeilijk is te beslissen tot het initiatief voor een offensieven luchtstrijd, zoodat de meerderheid der gunstige kansen den tegenstander toevalt, 5o. zou men tot een offensief optreden besluiten, dan stelt een échec in den aanvang van den krijg het land verder open voor 's vijands actie. Een defensieve luchtmacht aanvaardt drie ongunstige factoren lo. zij is nagenoeg blind in de lucht en moet van den grond af geleid en gedirigeerd worden. 2o. hare actie in niet ononderbroken, in verband met de noodige aan vulling op den grond en de groote uitputting van personeel en materieel. 3o. hare actie is niet oogenblikkelijk, omdat tijd noodig is op te stijgen, de vereischte hoogte te bereiken en den vijand op te zoeken. Dit derde bezwaar is uiteraard voor een klein land wel het zwaarstwegende. De kans is derhalve zeer groot, dat in een land van geringe uitgestrektheid de vijand zijn opdracht 1 reeds heeft vervuld, voordat de eigen luchtmacht tot den aanval komt. De luchtdoelartillerie. lo. hare actiemogelijkheid is oogenblikkelijk, constant en voortdurend, ■2o. zij veroorlooft een maximum rendement van het resultaat van de fac toren verrassing en vuurconcentratie, 3o. zij alleen is in staat een onmiddellijke en daadwerkelijke bescherming te verleenen aan de vliegtuigbases, 4o. de uitwerking van haar vuur neemt steeds toe, te meer, naarmate de vijand gebruik maakt van zwaardere en loggere machines, 5o. zij voert den strijd nagenoeg zonder verliezen te lijden, 60. zij is, in vergelijking met het luchtwapen, goedkoop, 7o. de personeelsvoorziening en aanvulling levert veel minder moeilijk heden op. De conclusie, waartoe schr. ten slotte komt, willen wij in haar geheel weergeven„En conclusion, nous voudrions avoir aidé a démontrer que, „s'il est reconnu que pour la défense aérienne de la nation les trois moyens „principauxaviation, défense terrestre contre aéronefs et défense passive „civile sont indispensables, il importe de doser convenablement chacun de „ces moyens en rapport avec l'étendue et la conformation du territoire, avec „les ressources en finances, en matériel industriel et en personnel, enfin, „avec la répartition de la population et des centres vitaux indispensables au „ravitaillement de celle-ci et de l'armée. „Ce dosage doit être étudié en pleine connaissance du rendement possible „de chacun des moyens a mettre en oeuvre, afin d'obtenir un maximum „de garantie de la prime d'assurance que l'on s'impose." Dit nuchter en zeer helder gestelde artikel zij ter lezing aanbevolen. k Materieel. Het Spaansche leger heeft voor de cavalerie een lichten mortier van 50 mm. model 1932 (Valero) ingevoerd. De voornaamste bijzonderheden zijn de11 volgende a. Juistheid op 500 M. Na het afgeven van enkele schoten verkreeg men 12 schoten binnen een rechthoek van 25 X 15 M. b. Lading en projectiel. Er zijn verschillende ladingen. De actieradius van het projectiel is 20 M., van de scherven 50 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 92