1156 Mavors Sept. 1933. Hoe bereikt op hét gevechtsterrein het eten den man door Majoor Int. P. P. W. van Leeuwen. Het antwoord op de vraag is alleen, en dan nog slechts gedeeltelijk, in de oorlogsliteratuur te vinden. Schrijver onderscheidt 3 gevallen rusttoestand, gevechtsaanraking en hevigen strijd, waarbij ook het terrein achterwaarts onder vuur ligt. In het eerste geval zijn er geen moeilijkheden. In het tweede geval zijn reeds allerlei hulpmiddelen noodig om het eten naar voren te krijgen. Toch zal elke mogelijkheid daartoe moeten worden benut, aangezien de gevechtswaarde van den troep daarvan afhankelijk is. In het 3e geval is de voeding van den man soms haast onmogelijk. De rnan krijgt slechts bij uitzondering eten, dat door den etensdrager met levensge vaar van achteren is aangevoerd en is in hoofdzaak aangewezen op medege nomen brood en noodrantsoenen. In Mavors October 1933 vervolgt de Maj. Int. P. P. W. van Leeuwen zijn artikel: „De verplegingsofficieren te velde", met een beschrijving van de wijze, waarop de aanvoer der levensmiddelen uit het achterland plaats heeft. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een stipte opvolging der ver- plegingsbevelen door de verplegingsofficieren. Alles moet door hen in het werk worden gesteld om de verplegingsvoertuigen tijdig de aanvullingsplaatsen te doen bereiken. Het na de fourageering terugvinden der keukenwagens zal voor de verplegingsofficieren in den bewegingsoorlog niet altijd gemakkelijk zijn. Schrijver besluit zijn artikel met enkele practische aanwijzingen. In het Soerabaiasch-Handelsblad van 21 November j.l. komt een artikel voor over den opstand in Siam, waarin de volgende passage ons trof „Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Siameesche troepen „te velde werden deze met brood gevoed, in plaats van met rijst, „zooals tot dusver had plaats gehad." Genoemd dagblad knoopt hieraan het volgende commentaar vast „In weerwil van de moeilijkheden, welke de landbouwers onder binden, om hun granen van de hand te doen, en van de „economische „verzuchtingen", betaalt de regeering bakkerijen, die Chineesche werk krachten gebruiken, om meel te kneden, dat uit het buitenland wordt „aangevoerd, en brood te bakken, dat per trein uit de hoofdstad naar „de troepen te velde wordt gezonden. Hieraan wordt door de regeering „de voorkeur gegeven, in plaats van aan de troepen het voedsel te „geven, waaraan zij gewend zijn, en dat verbouwd wordt in het eigen „land, dat van Siameesche werkkrachten gebruik maakt. „China steunt zijn eigen landbouwers door rechten te heffen op „rijst, welke uit het buitenland wordt aangevoerd. „De huidige bestuurders van Siam noemen den landbouwer de „ruggegraat van het land, maar in dezen tijd van nationale armoede, „gaan zij er toch toe over, om niet onontbeerlijke producten in het „buitenland aan te koopen." Wij gelooven, dat deze broodverstrekking is toe te schrijven aan het o.i. juiste inzicht der Siameesche legerleiding, dat een goede verpleging te velde niet gewaarborgd is bij uitsluitende verstrekking van spijzen, welke in de voorste linie bereid moeten worden (zie het artikel over de Broodvoorzie- ning van ons leger te velde, door den kapitein der Intendance A. Voigt in het October-nummer van dit tijdschrift). V. i Geneeskundige Dienst. Archives de Médecine et de Pharmacie militaires, Februari 1933, no. 2. Organisation medio-chirurgicale d'urgen ce des territoires Nord-Syrie, door M. Jude, Baur, Cactillon en Millicher.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 94