In de eerste plaats wordt een beschrijving gegeven van de organisatie der evacuaties van gewonden en zieken per vliegtuig van de op vele hon derden kilometers afstand gelegen Fransche militaire posten m Syne naar het medische centrum te Aleppo en de daarmee behaalde resultaten. In de tweede plaats de uitrusting van een mobiele chirurgische „equipe en ten derde de samenstelling en de organisatie van een mobiel laboratorium voor bacteriologie. De hier bedoelde chirurgische „équipe" bestaat uit het volgende personeel één chirurg, één assistent, één zuster, één verpleger voor de sterilisatie en daarboven nog facultatief één of twee verplegers. De benoodigdheden voor operaties (van te voren gesteriliseerd) zrjn ais volgt verdeeld: één doos met instrumenten voor bloedstelping, een met instrumentarium voor laporotomie, één voor trepanatie, resp. amputatie, wondhechting, injecties, bloedtransfusie, narcose. De verbanden, handschoenen, windsels, operatiejassen zijn geborgen in 8 steriele bussen. Het geheel wordt verpakt in 4 of 5 rottan manden. Tot het samenstellen van het verplaatsbaar bacteriologisch laboratorium gaf het uitbreken van een ernstige cholera-epidemie den eersten stoot. Al het daartoe benoodigd materiaal wordt verpakt in 5 kisten en 1 mand. De drie eerste kleinere kisten en de mand vormen tezamen een bacteriologische installatie, waarmede de meest urgente onderzoekingen kunnen worden ver richt en welke op één lichte auto of per vliegtuig kan worden vervoerd. De 2 overblijvende kisten bevatten aanvullingsmateriaal en worden nage zonden indien te voorzien is, dat het laboratorium ergens gedurende langeren tijd in werking zal blijven. De inhoud van de mand bestaat uit een microscoop en een broedstoot. De kist no. 1 (afm. 49 X 45 X 25) bevat 10 druppelfleschjes a 100 cc met kleurstoffen en stopflesschen van 250 cc met reagentia. De tweede kist (afm 29 X 45 X 60) bevat een phototoestel, chemicaliën en utensilien voor ontwikkelen en afdrukken. De derde kist (afm.' 60 X 40 X 40) bevat glas werk, spiritusbrander, enz. Met deze uitrusting kunnen de meest gebruikelijke kleuringen (eosme, methyleenblauw, Gram, Ziehl-Nielsen, enz.) verricht worden. Speciaal voor het onderzoek op cholera werden nog, van te voren gesteriliseerd, mee gevoerd 100 tubes met peptonwater, 50 buizen met agar-agar, 50 Petri schalen en bloedserum in ampullen, alsmede het noodige materiaal voor ^D^s laboratorium met zijn vaste personeel en materieel „est destiné autant a venir sur place, dans une agglomération militaire, identifier un cas "suspect, qu'a être utilisé par les services civils et quarantènaires dans le Scas oü une épidémie (peste, choléra, variole) viendrait menacer les frontieres „des territoires sous mandat." T. v. P. Schweizerische Monatschrift für Offiziere aller Waffen, October 1933, No. 10. Gejechtssanitatsdienstliche Kriegserfahnmgen und ihre Nutzanwendung, door oberstlt. Dubs. (Slot). Volgens de algemeene ervaring uit den wereldoorlog gaan de lichtgewon den langs dezelfde wegen terug, welke zij bij den opmarsch hebben gevolgd. Om deze reden moeten de verzamelplaatsen der lichtgewonden ook langs die wegen of in de onmiddellijke nabijheid daarvan opgericht worden, waar door deze verzamelplaatsen gemakkelijk te vinden zijn en zoodoende de verbandplaatsen niet overbelast worden. Over het verbruik van geneeskundig materiaal zijn merkwaardiger wijze weinig juiste gegevens te vinden. Leerzaam is eene aanteekening van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 95