straat of een grintweg. Voor paarden zijn deze teermacadam-wegen eveneens geschikt. Conclusie voor paardentractie verdienen klinkerwegen in keperverband de voorkeur". In een drukbezochte bijeenkomst, door de A. N. W. B. daarna op 9 Maart 1932 te Utrecht belegd, waar behalve vertegenwoor digers van de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Landbouw, Defensie en Waterstaat, vele militaire autoriteiten en vertegen woordigers van vereenigingen op het gebied van paardensport en -fokkerij, van dierenbescherming enz. aanwezig waren, kwam de secretaris van de commissie voor het toerisme aan het slot zijner voordracht tot de volgende conclusies 1. „De moderne wegen zijn schadelijk voor het paard uit een gezondheidsoogpunt. Zij bieden gevaar voor het paard wegens hun gladheid en hardheid. Als gevolg hiervan wordt den paardengebruikers schade in hun bedrijf berokkend. 2. Zoowel het aantal paarden in ons land aanwezig als het aantal dat langs de wegen gebruikt wordt, wettigt de volle belangstelling van de autoriteiten het is niet verantwoord bij wegenaanleg geen rekening te houden met het paard. 3. Het paard op den weg beteekent gevaar voor den automo bilist, evenals de automobilist gevaar brengt aan het paard en in beider belang is het gewenscht snel en langzaam verkeer van elkaar te scheiden. Het langzaam verkeer moet dan geschieden langs voor paarden geschikte wegen. 4. Bij den aanleg van langzaam-verkeerwegen, van ruiterwegen en ruiterpaden, is gewenscht dat de autoriteiten overleg plegen met deskundigen op paardengebied. 5. Het aantal aan te leggen ruiterpaden kan beperkt blijven en toch aan de behoefte voldoen, mits zij oordeelkundig en volgens een bepaald systeem worden aangelegd. 6. Het is geenszins noodig, dat ruiterpaden stoffig of modderig zijn. Wanneer dit het geval is, wijte men dit aan de ondeug delijke samenstelling. 7. De afschaffing van bermen is uit algemeen verkeersoogpunt ongewenscht. Het is onlogisch de bermen voor ruiters te verbieden, want als er weinig ruiters zijn, zal geen schade aan den grasbodem worden toegebracht en als er veel ruiters zijn, bestaat alle reden om de berm tot een ruiterpad te maken. 8. De aanleg van ruiterpaden in stadsparken zal het stadsbeeld aantrekkelijker maken. Zij missen alle waarde echter, wan neer geen verbinding langs een voor ruiters bruikbaren weg bestaat met de stallen, maneges of kazernes". Met het oog op de marschvaardigheid van het legerpaard is het gewenscht, dat ook bij de uitbreiding en verbetering van het wegennet op Java met betrekking tot het aan te brengen wegdek 1114

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 52