Tot de eerste zijn te rekenen alle maatregelen, zooals verbete ring der drinkwatervoorziening, faecaliënafvoer, zindelijkheid van kampementen, vliegenbestrijding, goede hygiënische levenswijze, die ook voor het voorkomen van vele andere ziekten van belang zijn. Voor de specifieke prophylaxis heeft het laboratorium onschat bare diensten verleend, door de mogelijkheid van het opsporen der lichte gevallen en der bacillendragers en door het bereiden van entstoffen voor actieve immunisatie de z.g. vaccinatie. Beide groepen van maatregelen zijn in Indië onontbeerlijk en vullen elkander aan. Theoretisch gesproken zou een juiste door voering van de algemeene prophylaxis de specifieke overbodig maken. In Europa zien we dan ook, dat sedert de verbetering van de algemeene hygiëne het typhuscijfer zoodanig is terug gebracht, dat daar een specifieke prophylaxis door vaccinatie, althans in vredestijd, niet noodig is. In dit opzicht steken de groote steden met hun uitmuntende sanitaire diensten gunstig af bij het platteland. Vroeger was dit juist omgekeerdbij gelijke slechte hygiënische verhoudingen werden de steden zwaarder bezocht door infectieziekten dan het platteland, door de dichtere opeenhooping der bevolking. Ernstige epidemieën van cholera en typhus hebben in den loop der eeuwen de groote Europeesche steden geteisterd. Hoe primitief de hygiënische toestanden b.v. te Londen in het einde der 18e eeuw nog waren, moge blijken uit een teekening, die men mij toonde in het museum van de London School of Tropical Medicine, voorstellende een politieagent, gehuld in een wijden mantel, waaruit ter halve hoogte een cylinderhoed stak. Onder dien cylinder bevond zich een heer aan wien de orde bewaarder onder zijn mantel een schuilplaats had verleend, tot het doen van die verrichtingen, waarvoor wij ons in de bijge bouwen plegen af te zonderen. Eerst in de jaren 1830'40 werd in Londen het vraagstuk der stedenhygiëne ter hand genomen. Doch men behoeft geen eeuw terug te gaan, om ook in Europa nog hygiënische misstanden aan te treffen. Wie wel eens een tocht gemaakt heeft door het platteland van Frankrijk, kan daarover mede praten. Welke primitieve opvattingen over hygiëne daar nog gehuldigd worden, daarvan getuigt de volgende anecdote Toen een der gasten in een klein toeristenhotel op het platteland zich bij den beheerder beklaagde over de buitengewone vliegen plaag op de zeer onhygiënische WC's, kreeg hij het in volle on schuld gegeven antwoord, dat hij het beste des namiddags van deze gelegenheid gebruik kon maken, wantdan zaten alle vliegen in de keuken In een tropisch land, waar de klimatologische omstandigheden buitengewoon gunstig zijn voor het voortbestaan en de ontwik keling van ziektekiemen ook buiten het menschelijk lichaam, wreken zich zulke hygiënische misstanden in veel ernstiger mate. 214

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 105