222 verbintenis van 5 jaren in Nederland een aantal openbare betrekkingen beschikbaar te stellen. Voor hen, voor wie geen burgerlijke betrekking beschikbaar gesteld kan worden, geeft de commissie in overweging, een geldelijke uitkeering gedurende een bepaalden tijd bij terugkeer in Neder land als tegemoetkoming tijdens het zoeken naar ander werk. De aanneming van Nederlandsche recruten voor het Indisch leger zou dan op den volgenden voet dienen te worden geregeld 1. uitzending voor 5 jaar, met uitsluiting van de gelegenheid tot het aan gaan van een herverbintenis voor diegenen, die geen kaderrang hebben kunnen bereiken 2. onthouding van pensioen-vooruitzichten (anders dan in geval van lichamelijke ongeschiktheid ontstaan in en door den dienst) en van huwe- lijksvoordeelen aan de onder 1. bedoelde soldaten 3. toekenning van een tijdelijke uitkeering aan hen, die met een goed paspoort den dienst verlaten hebben en na terugkeer in Nederland niet in overheidsdienst kunnen worden geplaatst. Hiermede becijfert men, een bezuiniging te bereiken van 1,25 millioen 's jaars. Voor de Europeesche onderofficieren meent de commissie een proefneming te mogen aanbevelen met een capitulanten-stelsel op de volgende grondslagen: 1. Voor capitulant komen bij voorrang in aanmerking in Indië aange nomen Europeesche militairen, die het leger gedurende ten minste zes jaar als sergeant gediend hebben en niet ouder zijn dan 30 jaar. 2. De overgang naar een burgerlijk ambt wordt wettelijk gewaarborgd voor de sergeant-capitulanten, die van goed gedrag en goeden ijver zijn en de voor het burgerlijk ambt vereischte bekwaamheid bezitten. Voor zoover noodig wordt den capitulanten van overheidswege de gelegen heid geboden, zich tijdens den militairen diensttijd (het laatste deel daarvan) te bekwamen voor het burgerlijk ambt, waarvoor zij aangenomen zijn. 3. Het aantal telken jare aan te wijzen capitulanten wordt bepaald in een juiste verhouding tot het aantal voor hen beschikbare plaatsen in den In- dischen burgerlijken dienst (waaronder ook te begrijpen de diensten bij provinciën, gemeenten en locale ressorten) éénerzijds en anderzijds, met inachtneming van de behoefte van het leger aan hoogere onderofficieren en behoud van een kern van sergeanten met rijpe ervaring. 4. De sergeant-capitulant geniet een lagere bezoldiging dan zijn rang- genoot, die bij het leger blijft doordienen. Gelet op de omstandigheden, welke naar het oordeel der commissie zullen moeten leiden tot beperking van het aantal in burgerlijken dienst overgaande sergeanten, meent de commissie, het aantal jaarlijks aan te wijzen sergeant- capitulanten op ten hoogste 50 te mogen stellen zij rekent voor dezen maat regel op een bezuiniging van 125.000 's jaars, zoodat de totale bezuiniging door invoering van het capitulantenstelsel 1.375.000 's jaars zou bedragen. Ad b. De commissie zou 3700 man veldpolitie op Java willen vervangen door 3200 man infanterie, ondergebracht in 12 compagnieën van voldoende sterkte. Teneinde dit te bereiken, zouden de overblijvende compagnieën een vermindering in sterkte moeten ondergaan. Bedoelde 12 compagnieën zouden als uitsluitende taak krijgen politiedienst en handhaving van orde en rust. Zij zouden drie aan drie onder de infanterie- regimenten komen te ressorteeren, waaruit ook de aflossing, bijv. 25 per jaar, zou moeten plaats hebben. De bezuiniging van dezen maatregel, welken de commissie onder deze om standigheden noodzakelijk acht en uitvoerbaar zonder een te groote ver zwakking van de machtsmiddelen, zal ongeveer 2,8 millioen gulden bedragen Ad c. Ter bereiking van de alsnog te vinden 3.625.000 moest de com missie haar toevlucht nemen tot inkrimpingen van de legerorganisatie, het-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 113