223 geen, het behoeft nauwelijks betoogd, niet kan geschieden zonder aanzienlijke schade toe te brengen aan de kracht, waarmede het leger de doelstelling kan nastreven. De commissie noemt dan achtereenvolgens 1. Inkrimping van het departement van Oorlog (bezuiniging 300.000 's jaars) aanwijzingen hoe de inkrimping zou moeten geschieden, geeft de commissie niet. 2. Opheffing van de cavalerie en van het remontedepot, waartegenover zij ter gedeeltelijke compensatie stelt de indienststelling van een aantal gepant serde automobielen en de verdubbeling van de afdeeling wielrijders uit een en ander resulteert een bezuiniging van 700.000 's jaars. 3' n°.phe^ing van één afdeeling berg-artillerie en motoriseering van de overblijvende afdeeling bergartillerie. Bezuiniging 500.000 's jaars. 8. HERDENKING 105-JARIG BESTAAN VAN DE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Op 24 November j.l. heeft de Koninklijke militaire academie haar 105-jarig bestaan herdacht. Deze herdenking werd ingeleid met een marsch door de stad van het cadettencorps, dat daarbij was samengesteld uit een compagnie infanterie, een peloton huzaren en een sectie veld-artillerie, uiteraard met vaandel, stafmuziek, tamboers en hoornblazers. Dit geheel, onder commando van den Kapitein C. J. A. van der Heem, defileerde te 14.30 keurig op de Groote Markt voor het stadhuis, op het bordes waarvan zich hadden op- gesteld Zijne Excellentie de Minister van Defensie, de Burgemeester van Breda, de Bevelhebber in de 3de Militaire afdeeling, de Gouverneur en de officieren en ambtenaren van de Koninklijke militaire academie, de korps commandanten en vele andere officieren van het garnizoen, alsmede ver- schillende dames en heeren, die bij feesten van de Academie steeds van hare of hunne belangstelling doen blijken. Nadat ten stadhuize aan het personeel der Koninklijke militaire academie en enkele genoodigden een tea was aangeboden, waarbij de Burgemeester, de Minister van Defensie en de Gouverneur het woord voerden, verplaatste het gezelschap zich naar het Kasteel. De Minister bezichtigde aldaar de in de leeraarswachtkamer georganiseerde tentoonstelling, weergevende het leven en streven der K. M. A. in de afgeloopen 5 jaar. Hierna sprak de Gouverneur op de ontspanningszaal der cadetten, in tegenwoordigheid van enkele auto riteiten en genoodigden, het volledige corps officieren en ambtenaren en alle cadetten, een herdenkingsrede uit, waarin hij naging of de academie in het afgeloopen 5-jarig tijdperk aan haar doel is blijven beantwoorden, zooals dit doel, bij het 100-jarig bestaan, door Generaal van Dam van Isselt in zijn feestrede werd uiteengezet. Na afloop van de rede hield de Gouverneur een receptie voor de gasten, terwijl het cadettencorps zich aan een, bij de Academie als zoodanig bekend staanden „meer uitgebreiden maaltijd vereenigde. Ook de oppassers genoten van een extra menu. Des avonds vereenigde het geheele personeel der Academie, militair en burger, met echtgenooten, kinderen en gasten, zich in het Casino-theater, alwaar verschillende op hoogtijdagen der Academie toepasselijke films en voorts een amusementsfilm werden gedraaid. Op 25 en 26 November werden hockey- en voetbalwedstrijden gehouden, terwijl in den avond van den 25sten het cadettencorps een eenvoudigen, doch zeer verdienstelijken feest avond organiseerde in de op keurige wijze, met eigen middelen, tot schouw burgzaal ingerichte groote gymnastiekloods. Deze avond, die werd bijge woond door vele autoriteiten met hunne dames, waaronder Zijne Excellentie

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 114