234 Zijn warm pleidooi voor de luchtverdediging eindigt Schr. met het vol gende „Ballen sich erst einmal am politischen Horizont noch dunklere Wetter- wolken zusammen, dann ist es zu spat, dann wird gerade das erreicht, was unter allen Umstanden vermieden werden musz und was das gefahrlichsfce für eine Nation bedeutetDie durch Massensuggestion hervorgerufene Panik. Dieser musz vorgebeugt werden, aber ebenso auch jeder Beunruhigung der Bevölkerung. Es ware verkehrt, den Kopf in den Sand zu stecken und sich, wie dies leider wiederholt geschah, hinter die Behauptung zu verkriechen, es gebe gegen den chemischen Krieg keine Abwehr und darum lohne es sich nicht, über Schutzmasznahmen sich zuerst den Kopf zu zerbrechen. Durch einmütige Zusamenarbeit der Militarbehörden mit den Zivilbehör- den sollen Leben und Eigentum unseres Volkes gesichert sein. Luftschutz ist Volksschutz Luftschutz ist Liebe zur Heimat v. V. Materieel. Gemotoriseerde observatieballons. In de Vereenigde Staten van N.-Ame rika heeft men proeven genomen ten aanzien van de mogelijkheid een obser vatieballon binnen enkele oogenblikken te transformeeren in een bestuurbaar luchtvaartuig, zoodat dit op eigen kracht van standplaats zou kunnen ver anderen. In het aan de proefneming onderworpen systeem werd voor de eigenlijke waarneming de ballon zuiver als „ballon captif" gebruikt. Ten behoeve van de verplaatsing wordt het geheel met motorkracht naar beneden gehaald, de kabel losgemaakt en een gondel bevestigd, waarin motor en propeller. Dit geheele bedrijf zou zich dan binnen tien minuten hebben afgespeeld. De proefnemingen schijnen een gunstig verloop te hebben gehadde werkingssfeer en de bedrijfsmogelijkheden van dergelijke ballons zullen uiteraard groote uitbreiding ondergaan. Intusschen schijnt een definitief resultaat nog niet bereikt te zijn, aangezien de proefnemingen worden voortgezet. (Revue d' artillerie, October 1933). Luchtdoelgeschut. In Italië construeert de firma „Ansaldo" twee modellen antiluchtvaartgeschut van 75 mm., een van een lengte van 46 en een van 50 kal. Voor de affuit werd het type centraalpivot gekozen, welke volgens het bekende systeem, met behulp van een viertal opklapbare armen of zijstukken wordt opgesteld. Het vervoer vindt plaats achter een voorwagen, waartoe de affuit van twee raden wordt voorzien, welke in den vuurstand dus zijn afgenomen. De voornaamste gegevens zijn de volgende model 75/46 model 75/50. kaliber 75 mm. 75 mm. lengte in kal46 50 Vo800 900 max. gasdruk 2.750 K.G. 2.900 K.G. projectielgewicht 6.5 K.G. 6.5 K.G. gewicht lading 1.7 K.G. 2.4 K.G. max. dracht (bij 45°) 15.2 K.M. 15.4 K.M. daarbij te bereiken hoogte 5.35 K.M. 5.35 K.M. max. hoogte bij 90° 10.4 K.M. 10.6 K.M. vert. schootsveld -2°. tot 90°. 0 tot 90°. spoorbreedte 1.4 M. 1.4 M. raddiameter 1.2 M. 1.2 M. gewicht in batterij 3.000 K.G. 5.000 K.G. gewicht op marsch 3.600 K.G. (Revue d'artillerie October 1933).

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 125