238 Wil men geen gevaar loopen, dat de operatiën op het beslissende oogenblik worden belemmerd door gebrek aan munitie, verplegingsbehoeften enz., zoo dient de aanvoer hiervan tevoren nauwkeurig te zijn overwogen en voor bereid. Plotselinge wijzigingen veroorzaken verwarring, welke noodlottig kan zijn voor het verder verloop der gebeurtenissen. De aan- en afvoer moet snel aangepast kunnen worden aan elke nieuwe beweging der troepen. Zulks wordt in het boek van Jochim aan de band van de gebeurtenissen bij het eerste Leger in Sept. 1914 duidelijk geschetst. Vooral toen op den 9den Sept. onverwacht een terugtrekkende beweging in Noordelijke richting werd ingezet, geraakten de „Nachschubkolonnen" dicht achtei het front geheel door elkaar. De daardoor ontstane verwarring was zóó groot, dat de bij den staf ingedeelde Oberst von Berendt speciaal werd belast met het ordenen der treinen. Eerst in den avond van den lOden gelukte het hem de verschilende colonnes weer op den juisten marschweg te brengen en een geregelden gang der voorzieningen voldoende te verzekeren. Toch duurde het nog tot 13 September eer het eerste Leger weder over een goed functionneerenden aanvoerdienst kon beschikken. Schr. merkt op, dat toenmaals (1914) de bedreiging uit de lucht voor de diensten in den' rug niet zoo groot was als thans en veronderstelt, dat een herordening van de treinen onder de huidige omstandigheden heel wat meer moeilijkheden mee zou brengen dan toen. Militar-wissenschaftliche Mitteilungen, Nov. 1933. Als aanvulling op zijn artikel„Intendanzdienst im Gebirgskriege" (Mili tar-wissenschaftliche Mitteilungen 1932, bldz. 837 en 1053) geeft General- Intendant d. R. Franz Glingenbrunner thans een beeld van de wijze waarop een Bataljon Inf. met eenige hulpwapens gedurende 15 maanden in de gletscherstellingen op den Marmolata (Tiroler-Alpen) werd verpleegd en van het noodige voorzien. In Aug. 1916 werden de Inf.troepen op de Marmo lata-stelling, welke op een hoogte van omstreeks 2800 a 3000 M. waren gelegen, met het oog op den naderenden winter door Tiroler landweer vervangen' die met de gevaren en de eigenaardigheden van dit woeste bergland bekend' en vertrouwd was. Elke comp. was uitgerust met hooikisten geschikt voor vervoer op draagpaarden. Keukenwagens, proviandwagens met paarden- tractie en vrachtauto s konden het eigenlijke gletschergebied niet bereiken, en werden verzameld in het Fassathal in en om het dorpje Campitello. Tot hier was onder gunstige omstandigheden opvoer per vrachtauto mogelijk. In dit centrum werden levensmiddelenmagazijnen, bakkerijen en slachterijen opgericht, aangezien gedurende den winter zeer veel moeilijkheden werden verwacht bij den geregelden aanvoer van levensmiddelen. Voor den verderen opvoer naar het legeringsgebied wilde men zooveel mogelijk gebruik maken v»n kabelbanen, doch hun aantal was in Sept. 1916 nog zeer beperkt. Der halve moest een belangrijk deel van het transport worden verricht door dragers. Hiervoor werden gebruikt Russische krijgsgevangenen en Bosnische landstormers, die gewend waren in het gebergte zwaren arbeid te verrichten. Meermalen moesten echter ook combattanten voor deze diensten worden gebruikt. De dragerslast varieerde van 20 tot 35 K.G. en werd meestal op den rug gedragen. Ter besparing van levende krachten werd het aantal kabelbanen belangrijk uitgebreid. De levensmiddelen werden in de lager gelegen magazijnen compagniesgewijze verdeeld, hetgeen noodzakelijk was aangezien de compagnieën zeer verspreid waren gelegerd en de kabelbanen van Campitello rechtstreeks naar de legeringsplaatsen dezer onderdeelen hepen. Voor sommige vooruitgeschoven bezettingen konden echter de dragers transporten niet worden uitgeschakeld. Dit beteekende dagelijks een uur of zes klimmen, zoodat zij dan ook slechts eenmaal per dag den weg konden afleggen. Door het aanleggen van mijngangen door het ijs kon de weg wor- den bekort en verbeterd. Ter verwarming van de troepenverblijven moesten groote hoeveelheden brandstof worden opgevoerd en opgeslagen. Men ge bruikte eerst hout en cokes, doch het opvoeren van hout als dragerslast

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 129