239 veroorzaakte veel moeilijkheden, terwijl door gebruik van cokes vele gevallen van kolendampvergiftiging voorkwamen. Tenslotte werd een O.O. met 8 soldaten aangewezen om voortdurend houtskool te fabriceeren, waarvoor hout uit de meest nabijgelegen bosschen werd gebruikt. Gedurende den winter moest bovendien voer voor de in veeparken verzamelde runderen en voor de draagpaarden worden opgevoerd. Teneinde het aantal runderen zoo klein mogelijk te houden, werd het vleesch-rantsoen van 400 op 300 gram teruggebracht. De ontbrekende 100 gram werden vervangen door conserven, gerookte en gezouten visch enz. Het vee werd geslacht in goed ingerichte veldslachterijen, waar ter zake kundig personeel er voor zorgde, dat niets voor de consumptie verloren ging. Rookvleesch, worst, gezouten vleesch, gezouten spek, e.d. werden hier bereid, terwijl door uitkoken der beenderen nog een hoeveelheid vet werd gewonnen. Als wintervoorraad zouden voor 6 maanden levensmiddelen, kleeren, brand stof enz. worden opgeslagen in de nabijheid der stellingen. Gebruik makende van de nieuw aangelegde kabelbanen en van nog eenige honderden extra dragers waren deze voorraden toch eerst half Januari 1917 ter plaatse. Op geregelde aanvulling kon gedurende de wintermaanden niet worden gerekend. Slechts bij zeer gunstige weersomstandigheden kon een dragerstransport den gevaarvollen tocht naar beneden aanvaarden. Het dagelijksch rantsoen werd vastgesteld op 700 gram brood (gebakken in de veldbakovens)toespijs: rookvleesch, gezouten vleesch, worst, kaas, spek, chocolade. Middagmaalsoep met rijst, aardappelen, e.d., vleesch en groenten. Avondmaalvleesch, brood, koffie. Bovendien per dag eenmaal warme thee met rum en voorts L. wijn of 1/10 L. brandewijn. Met het oog op de groote koude was het noodzakelijk de manschappen bo ven hun gewone uitrusting nog extra warme kleeren te verschaffen. Zij ont vingen een wollen hemd, buikband, wollen onderbroek, twee paar flanellen voetlappen, een wollen vest (z.g. pull-over), een sneeuwhelm of wintermuts, twee paar handschoenen (zeildoek met wol of pels gevoerd)een paar puttees, drie wollen dekens, een paar alpenschoenen, een paar bergschoe nen, en voorts ten behoeve van ski-loopers een lederen jas en broek en ten behoeve van posten en wachten gummi overschoenen of laarzen en een pelsjas. Men kan zich hieruit een denkbeeld vormen van de enorme hoeveelheden goederen, die in dragersvrachten moesten worden opgevoerd. Schr. legt er nog eens den nadruk op, dat niet alleen de hoeveelheden voeding en kleeding voor den man zeer hoog moesten worden toegemeten, doch dat alles van de beste kwaliteit moest zijn. Zulks was noodzakelijk om de menschen bestand te doen blijven tegen de gevaren aan een langdurig winterverblijf in de alpen verbonden. Ook voor de hulpdiensten was een ongestoorde rust na den inspan- nenden en gevaarlijken arbeid (dragerstransport) noodig voor het behoud van een goed physiek. Dank zij de uitstekend voorbereide verpleging, het verstrekken van zeer goede kleeding en een zeer zware voeding, gingen gedurende dit verblijf van 15 maanden slechts weinig menschen aan ziekte te gronde. De meeste verliezen werden geleden door lawines, sneeuwstor men e.d. Militar Wochenblatt, 4 Dec. 1933 No. 21. Ook in het Italiaansche leger zal een nieuwe uniform worden ingevoerd. Voor de officieren is dit reeds geschied. Ook hier ziet men gedeeltelijk een terugkeer naar de oude donkere uniform met kleurige versiering aan kraag, mouwen en broek. Men heeft thans in Italië voor de officieren van het leger (niet van de Fascistische militie) 3 soorten van uniformen, n.l. een „Feldgraue" zonder versiering en met open kraag, wit hemd en zwarte das, een witte uniform voor den zomer en een zwarte ceremonieele tenue. De aanschaffing van de witte en zwarte uniform is niet verplicht. Het is echter aan officieren verboden in veldtenue te verschijnen bij gelegenheden waar burgerpersonen in jaquet of avondkleeding plegen te komen, hetgeen dus zachte dwang beteekent tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 130