240 aanschaffing van de zwarte uniform. Deze bestaat uit een jas met twee rijen knoopen en staanden kraag en broek met breede bies. Mouwopslagen en kraag zijn van gekleurd laken. Als visitetenue wordt zij gedragen met schouderbedekkingen, als avondtenue met epauletten. Voor de minderen zal een „Feldgraue" uniform worden ingevoerd met liggenden kraag naar Engelsch model. Revue du Service de I'lntendance Militaire. Sept./Oct. 1933. In het artikel Notice sur le pain aseptique de conserve", geeft Lieutenant d'Administra tion Dutrey een beschouwing omtrent de wijze waarop brood kan worden bereid, dat geruimen tijd geschikt blijft voor de consumptie. Allereerst merkt hij op, dat brood een goede bodem is voor schimmelvorming. De vraag wordt gesteld of de oorsprong dezer parasitaire verandering moet worden geacht reeds in het meel aanwezig te zijn of wel dat moet worden aange nomen, dat de steeds in de lucht aanwezige sporen van schimmels hiervan de oorzaak zijn. Proefondervindelijk is bewezen, dat het brood, wanneer het uit den oven komt practisch aseptisch kan worden genoemd. Wil men echter zeker zijn, dat alle bederf-veroorzakende organismen gedood zijn, dan moet het brood absoluut gesteriliseerd zijn. De maximum temperatuur in het inwendige van het brood is bij het bakken gedurende 20 minuten 100 a 102 graden. Dit is onvoldoende voor sterilisatie. Scheuren en plooien in de korst bevorderen het naar binnen dringen van organismen, die ge makkelijker tot ontwikkeling komen naarmate de omgeving vochtiger is. Voorts is een der oorzaken van het oudbakken worden van brood de ver damping van het in het brood aanwezige water. Dit kan worden tegenge gaan door het verdampingsoppervlak te verkleinen (mindere poreusheid, zonder de luchtigheid te schaden), en door toevoeging van hygroscopische bestanddeelen, zooals glycerine, zout, suiker. Suiker oefent echter weer aan trekkingskracht uit op de micro-organismen. Uit proeven is gebleken, dat beslag, vermengd met varkensvet (reuzel) een product geeft dat geruimen tijd (eenige maanden) versch blijft. De korst wordt door het in het weefsel aanwezige vet afgesloten voor micro-organismen. Voor de vervaardiging van dit soort brood is noodig a. Sterilisatie van het deeg. Dit wordt verkregen door in plaats van open vormen, hermetisch gesloten vormen te gebruiken. Tijdens het bakproces kan nu de waterdamp niet verdwijnen, waardoor in den vorm verhoogde druk ontstaat en de temperatuur in het inwendige van het brood tot 116° wordt opgevoerd, hetgeen voldoende is om volledige sterilisatie te bereiken. Zelfs na maandenlang bewaren van aldus bereid brood vertoonde zich geen schimmelvorming. Bovendien werd op deze wijze een gelijkmatige korst gevormd zonder plooien of scheuren. b. Het deeg moet met varkensvet worden bereid. Dit wordt bereikt door tijdens het doorslaan van het deeg een weinig reuzel toe te voegen, en door den vorm inwendig hiermee in te smeren. Deze laatste hoeveelheid vet verhoogt het afsluitend vermogen van de korst. Deze soort brood heeft, tengevolge van het toegevoegde vet, veel meer voedingswaarde dan het gewone brood. Men kan dus met een kleiner rant soen volstaan. Zonder iets van zijn smakelijkheid te verliezen, kon dit brood op de gebruikelijke wijze gedurende meer dan 30 dagen worden bewaard. de B. Geneesk. Dienst, enz. In het Miinchener Medizinische Wochenschrift van 27 October 1933, schrijft prof. GEBELE uit München over „Erste Hïlfe und Behandeling von Gaser- krankungen". Na een bespreking van de werking der schadelijke gassen, die iets te kort is samengevat, verdeelt de schrijver de toxische gassen als volgt a) Verstikkende gassen. Dat zijn de gassen, die de zuurstofopname onmogelijk maken of de zuurstoftoevoer naar de longen verhinderen. Tot deze groep

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 131