241 worden gerekendKoolmonoxyde, blauwzuur, waterstof, stikstof, me thaan en koolzuur. b) Bloed en zenuwvergiften aniline dampen, nitrobenzol, nitrieten, arseen waterstof en de dampen van kwikzilver, lood, arseen en phosphor. c) Narcotiseerende gassen aether, chloroform, alcohol, benzine en zwavel waterstof. d) Prikkelende gassen, waartoe behalve chloorwaterstof, zwaveldioxyde, nitrose gassen en ammoniak, alle oorlogsgassen worden gerekend. De oorlogsgassen worden verdeeld in a) Augenreizstoffen. b) Nasen- Rachenreizstoffen. cLungengiften. d) Hautgiften. In de meeste leerboeken en voorschriften vindt men een eenigszins andere indeeling der oorlogsgassen n.l. Verstikkende gassen (phosgeen, perstof, chloorpicrine) Blaartrekkende gassen (mosterdgas, Lewisiet). Tranenverwekkende gassen (xylylbromide, chlooracetophenon) Niezenverwekkende gassen (Clark I, Clark II, Adamsiet). Vergiftige gassen (koolmonoxyde en blauwzuur). Als voorbeeld van de groep der „Augenreizstoffen" noemt de schrijver broomaceton, broombenzylcyanide, chlooracetophenon. De eerste hulp aan met deze gassen vergiftigden bestaat uit den patiënt verwijderen uit de gasatmospheer, verwisselen van kleeding. (In die Kleider hangen sich diese Reizgase so stark ein, das selbst Spuren, die spater aus Kleider abdunsten, noch lange Zeit zum Niesen und zum Tranen reizen"), oogen met boorwater spoelen. In hoogere concentraties zou ademstilstand en longoedeem optreden en zuurstofbehandeling zijn aangewezen. In de literatuur zijn dergelijke ernstige vergiftigingen echter niet bekend. Door Nasen- Rachenreizstoffe (diphenylarsinchloride, diphenylarsincyanide, diphenylaminchloorarsine) vergiftigden, worden eveneens zoo spoedig mogelijk uit de gasatmospheer verwijderd. Deze raad geldt natuurlijk evenzeer voor alle andere vergiftigingen Voorts toevoer van frissche lucht, ruiken aan chloorkalk, inademen van chloordampen van geringe concentratie en van waterdampen, waaraan men thol of eukalyptusolie is toegevoegd. Bij ademnood wordt inhalatie van zuur stof en subcutane lobeline injectie aangeraden. Ook voor deze groep van gassen geldt, dat dergelijke hooge concentraties, waarbij ademstilstand dreigt, zelden of nooit voorkomen. De eerste hulp aan personen die met „Lungengiften" vergiftigd zijn, be staat uit volkomen rust„Jede Muskelanstrengung mit dem erhöhten O» Bedürfnis ist wegen des nachfolgenden Lungen-ödems, der Bluteindicking und Herzschwache sehr gefahrlich". Nadrukkelijk wordt gewaarschuwd tegen het toepassen van kunstmatige ademhaling. Als verdere behandeling komt in aanmerking het doen inhaleeren van zuurstof (niet onder druk het geven van een onderhuidsche lobeline (0.003 0,01 gr), en intraveneuse strophantine mgr) injectie. Voorts: aderlating (700 1000 cc), inspuitingen van Ringersche oplossing of physiologische zoutsolutie. Om het longoedeem te voorkomen of tegen te gaan, worden inspuitingen aangeraden van 10 opl. Sandoz, calcium- gluconaat of 20 druivensuikeroplossing. De van Amerikaansche zijde warm aanbevolen urease-emetine injectie wordt niet genoemd. Tegen het hoesten codeïne (eukodal) in tabletten per os of in ampullen (in- tramusculair)inhalatie van waterdamp, waaraan terpentijn, eukalyptus olie of menthol is toegevoegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 132