242 De oogen worden behandeld met boorwater en alkalische oogzalf of, bij accomodatie kramp, met atropine druppels. De behandeling van personen die met „Hautgiften" besmet zijn, wordt door den schrijver onvolledig en grootendeels onjuist weergegeven, zoodat deze niet zal worden vermeld. Daarentegen verdient de opmerking, dat gasbehan- deling vóór wondbehandeling gaat, alle aandacht„Zuerst musz die Gas- vergiftung behandelt werden, sofern es sich nicht um eine Schlagaderblutung mit groszem blutverlust und der Gefahr der Verblutung handelt. In zweiter Linie können dann Schuszwunden, Knochenbrüche u.s.w. versorgt werden. „Die Gasmaske" van Sept. '33 bevat een belangrijk artikel van Dr. A. H. Vossenaar, hoofdmijnarts te Heerlen, onder den titel„Wirkung von Atem- giften". Na eenige korte opmerkingen over de physiologie van de ademhaling en de verschijnselen die optreden bij een steeds minder wordend 02 gehalte der inademingslucht (bij een gehalte van 14 O» treden de eerste ver schijnselen op, bij een gehalte van G is ademhaling niet meer mogelijk wordt een indeeling gegeven der toxische gassen, die vrijwel met die in het vorige referaat genoemde overeenkomst. Bij de bespreking der behandeling van gaszieken worden enkele essen- tieele strijdvragen naar voren gebracht. Uitvoerig wordt besproken of aan de therapeutische zuurstof-inhalatie, al dan niet koolzuur moet worden toegevoegd. Volgens de schrijver komt in halatie van een zuurstof-koolzuurmengsel alleen in aanmerking voor de narcotisch werkende vergiften, daar bij deze vergiftigingen door een sterke ventilatie het gas eerder wordt verwijderd. Bij gassen van het phosgeen-type is het bloed reeds overladen met CO2 en is uitsluitend inhalatie van O» aangewezen. Maar ook bij koolmonoxyde acht V. koolzuur-inhalatie gecontraïndiceerd. Hij voert hiervoor aan„lm ersten Stadium einer solchen Vergiftung bei hoher Atemnot besteht nach Lewin ein Kampf zwischen dem Atemzentrums und dem aufgenommenen Gift. Dabei is est überflüssig, das Atemzentrum noch mehr zu reizen. 1st die Vergiftung schwerer und droht eine lahmung des Atemzentrums, dann ist es verantwortungslos, das in einer derartigen Not befindliche Organ noch zu reizen. 1st schlieszlich der Scheintod eingetreten, dann ist der Zusatz von Kohlensaure zwecklos, weil man auf dem Wege über die Blutbahn das Atem zentrum doch nicht erreichen kann." Voorts wijst de schrijver er op, dat koolzuur den bloeddruk verhoogt, waardoor het hart nog meer wordt belast. Ook wordt het vermogen van het bloed om zuurstof op te nemen verminderd door een kunstmatig verhoogd koolzuurgehalte der alveolair lucht. Bovendien bestaat er bij koolmonoxyde- vergiftiging reeds een ophooping van zure stofwisselingsproducten in het bloed en zou men door toevoegen van koolzuur de zuurgraad van het bloed nog slechts versterken. Schrijver raadt voor het meerendeel der gasvergiftigingen zuivere O2 inhalatie aan en breekt dus met de tot nu toe gehuldigde opvatting van zuur stof inhalatie met 6 CO». De causale behandeling van een gasvergiftiging, bv. ammoniak-inhalatie bij phosgeen-vergiftiging, acht V. volkomen ondoelmatig, daar het vergif zich, kort na de inademing, reeds in de cellen bevindt. De medicamenteuze behandeling van door gas vergiftigden berust vlgs. V. geheel bij den arts. In dit opzicht wijkt de meening van schrijver geheel af van die der meeste Duitsche collegae. J. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 133