Nauwelijks waren deze bevelen uitgegeven of te 10.30 komt een nieuw Bevel van generaal Rondony, luidende „Marcher au plus vite sur ROSSIGNOL avec l'artillerie". Onmiddellijk wordt het bevel doorgegeven aan de batns. We zullen zien, dat het niet zou worden uitgevoerd. Volgen wij thans de batns, een voor een. Het III batn, dat ingevolge het eerste bevel zich naar de artil leriecolonne begaf, ondervond reeds van 10.15 af veel vertra ging. BREUVANNE lag onder zwaar vuur, terwijl de straten en de toegang naar de brug geheel versperd waren door de voertuigen van den Div. G.T., zoodat het heel wat voeten in de aarde had om den N. oever van de SEMOIS te bereiken. Eenmaal daar gekomen, zond de bat. C. de le cie naar den heuvel 343 (D3-40-5) op 500 m. O. van den weg. 's Vijands mi- trailleurvuur, waardoor o.m. 3 officieren der cie buiten gevecht werden gesteld, belette de cie om verder dan 100 m. van den weg af te komen. De 2e cie, die ook op 343 zou komen, links van de le, onderging een zelfde lot; zij verloor van haar sterkte, waarbij 3 officieren. De weg was thans geheel versperd door menschenlijken, paardencadavers en voertuigen, zoodat de 3e cie door de moerasstrooken ten O. van den weg oprukte om volgens opdracht links van de 2e cie te komen. Tegen 11.00 bleef deze cie liggen achter een boschje ongeveer op 345, 1 km. ZO. van ROSSIGNOL, waar zich ook het 3e Ch. d'Afr. bevond. Ten slotte hield de bat. C. de 4e cie te zijner beschikking, en dekte deze zich in de slooten langs den marschweg. Op dit uur (11.00) kwam de berichtofficier van den Div.-C., die het 3 R.I.C. moest opsporen (zie blz. 122), bij een der sectiën van de 4e cie aan; en tot zijn vreugde een onderdeel van het 3 R.I.C. ziende en vernemende dat de rest van het regiment volgde, volstond hij met de order „Prévenez votre chef de ba- taillon qu'il ait a se porter immédiatement sur ROSSIGNOL, a la disposition du général Rondony". Hij voerde dus zijn opdracht „om 3 R.I.C. persoonlijk naar ROSSIGNOL te brengen", niet uit, doch haastte zich terug naar den Div.-C. om dien het heug lijke nieuws van de komst van 3 R.I.C. te melden. Inderdaad zijn behalve de vier compagnieën van het Ille batn nog 1% cie van het lie aan de overzijde gekomen doch geen van alle heeft ROSSIGNOL bereikt. Van dit uur is ook het bericht afkomstig dat de SEMOIS- brug zou zijn vernield, zoodat de terugweg voor de artillerie en voertuigen zou zijn afgesloten. Dit niet gecontroleerde en overi gens onjuiste bericht heeft er sterk toe medegewerkt, dat de artillerie niet gepoogd heeft in den namiddag nog te ontsnappen, doch haar noodlot in stille berusting heeft ondergaan. Het He batn kwam te 10.30 in BREUVANNE aan. De rechter- colonne (le en 2e cie) kreeg opdracht om Oost om het dorp te 131

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 22