batterij geoefend, terwijl de miliciens bij de andere batterij kwa men. Ik rekende voor, dat ik dan nog te kort kwam aan 1 officier en eenige onderofficieren en kreeg deze van de veldartillerie te leen. Ik meen hiermede voldoende te hebben geschetst, welke invloed de geringe vredessterkte op de oefeningen heeft en behoef daarop zeker niet dieper in te gaan. Mijn betoog mag niet worden opgevat als een klacht over den toestand, waarin onze afdeelingen zijn geraakt. Ik weet wel dat het nu niet anders kan, maar het is toch noodig, dat wij ons dezen toestand duidelijk voor oogen stellen, omdat wij daarmede moeten rekening houden bij het opstellen van een oordeelkundige indeeling en regeling van de voor de verschillende tijdperken voorgeschreven oefeningen. Organisatie en werkwijze van een afdeeling artillerie in het gevecht. Met eenige overdrijving zouden wij het verschil in organisatie en werkwijze van een bataljon infanterie met die van een afdeeling artillerie als volgt in beeld kunnen brengen Het bataljon infanterie strijdt in zijn geheel onder de oogen van den bataljonscommandant. Hij houdt zich op tusschen de eerste en tweede linie en heeft alle onderdeelen van het bataljon (com mandogroep, de vier compagnieën, de mitrailleurs, de gevechts- trein) bij de hand. Het geheel staat of beweegt zich in onderling verband. De afdeeling artillerie bestaat uit verschillende heterogene on derdeelen, welke naar tijd en ruimte niet in onderling verband werken. De vuurmonden staan of bewegen onafhankelijk van de B.Cn. en omgekeerd. De B.Cn. met hun commandogroepen staan vaak kilometers ver van hunne batterijen de afdeelingsstaf be vindt zich als regel ver vooruit bij de infanterie de verkenners (berichtofficieren) zijn over verschillende commandoposten van de infanterie en de artillerie verspreid of verkennen ver vooruit of achteruitde doelverkenningsdienst werkt wel ten bate van de afdeeling doch ver voor- of zij- of achterwaarts van de batterijen en van den Afd.C. en van de B.Cn. onderwijl doet de meettroep afzonderlijk zijn werk de verbindingsdienst werkt tusschen alle onderdeelen in het L.W.S. is weer een ander nagenoeg zelfstandig werkend onderdeelde gevechtstreinen zijn ver achterwaarts. De Afd.C. ziet normaal van zijn afdeeling slechts af en toe een of meer der commandanten van batterijen en andere onderdeelen. Als de afdeeling geheel in werking is, ziet hij niets anders dan het personeel van zijn eigen commandopost. Al die onderdeelen, welke ik voor de eenvoudigheid vakken zal noemen, hebben afzonderlijke technische oefening, een vakop leiding noodig, hetgeen tot uiting moet komen in de indeeling van 149

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 40