reken deze oefeningen ook onder troepenoefeningen, waarbij elke eenheid onder bevel van haar eigen commandant wordt ge oefend. Het moge dan geen zuiver tactische troepenoefening zijn, het is een noodzakelijke technische oefening, waarbij de betrok ken officieren voor een vraagstuk worden gesteld, dat zij op de meest practische wijze moeten oplossen. Het vorenstaande geldt evenzeer voor de kaderoefeningen, waarbij het onmogelijk is om het geheel in één morgen te beoefenen. Zij moeten worden gesplitst. Op grond van éénzelfde onderstel ling kan de leider achtereenvolgens de verschillende vakken oefenen. Ook zou hij voor elke oefening een onderstelling kunnen maken toepasselijk voor het terrein, waarin de oefening wordt gehouden. In het vervolg van deze bespreking zal ik nader uit eenzetten hoe deze oefeningen zouden kunnen worden opgezet en gehouden. Door de oefeningen op deze wijze te houden bestaat ook gele genheid alle officieren van de af deeling elk jaar aan minstens één oefening in elk van de vakken deel te doen nemen. Dit is dringend noodig, omdat toch ieder ouder wordend officer langzamerhand een voldoende begrip van alle vakken moet hebben om later als leider van oefeningen op te treden, terwijl zeer jonge officieren er op moeten worden voorbereid om met de leiding en aanvoe ring van de verschillende vakken te kunnen worden belast. U ziet, dat de zorgen van den Afd. C. van anderen aard zijn dan die van den bataljonscomdt. en dat het dus wel eenige moeite kost om het A. V. O., dat in hoofdzaak op den toestand bij de infanterie is ingesteld, zoomaar op de artillerie toe te passen. De verhouding tusschen techniek en tactiek. Er is nog een belangrijk verschil tusschen een bataljon en een afdeeling en dat spruit voort uit het verschil in verhouding tus schen de techniek en de tactiek bij beide onderdeelen. Het A.V.O. onderscheidt de oefeningen in onderwijsoefeningen en tactische troepenoefeningen op grond van de plaats welke de tactiek daarin inneemt. Bij de onderwijsoefeningen wordt bijv. de sectie infanterie als zoodanig geoefend, teneinde het^ kader en den manschappen een groote technische vaardigheid bij te bren gen. Bij de tactische troepenoefeningen wordt niet alleen de sectie infanterie als zoodanig, doch bovendien de commandant dier sectie als aanvoerder geoefend, hetgeen gebeurt door dezen sec- tiecomdt. voor een tactisch vraagstuk te plaatsen. Alzoo, het onderscheid tusschen beide is onderwijsoefening onder leiding van den eigen commandant, die als onderwijzer optreedt technische vaardigheid bijbrengen. tactische troepenoefening onder leiding van den naasthooge- ren commandant de eigen commandant treedt op als aanvoer der en wordt voor een tactisch vraagstuk geplaatst. 151

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 42