Wat moeten wij nu onder een tactisch vraagstuk verstaan Luidt het antwoord daarop voor de infanterie en de artillerie gelijk Voor de infanterie is dunkt mij een tactisch vraagstuk een onderstelling als gevolg waarvan de te oefenen commandant een tactisch besluit moet nemen, dat beslist over bijv. a. aanval of verdediging, b. groepeering der strijdkrachten vóór het gevecht, c. richting van den aanval, d. plaats voor de verdediging, e. hergroepeering van de strijdkrachten, f. het tijdstip en de richting van het inzetten van reserves. Voor de artillerie ligt de zaak wel geheel anders. Zij is altijd hulpwapen. De Commandant behoeft nooit een besluit te nemen over een van de bovengenoemde onderwerpen. Hij moet als regel technisch advies geven, bijv.: a. kan de aanval of de verdediging in het gekozen terrein al dan niet door de artillerie worden gesteund b. verdient het aanbeveling een of meer terreindeelen te ver meesteren ten behoeve van de waarneming c. welke terreinen zijn gunstig voor het in stelling brengen der artillerie d. waar moet de artillerie in stelling worden gebracht Dit is in hoofdzaak een technisch advies. e. ook het aanwijzen van taken aan de onderdeelen is een tech nisch advies. f. de regeling van den steun is geheel van technischen aard. Bij de aitillerie komt de tactiek op eenigszins andere wijze om den hoek kijken en de artilleriecommandant heeft wel degelijk volop gelegenheid om van zijn tactisch inzicht te doen blijken bijv a. op grond van de bij den A. B. binnenkomende berichten zendt hij zijn verkenningspatrouilles uit naar terreinen, waar de artillerie waarschijnlijk in stelling zal moeten komen; b. tijdens een gevecht voorziet hij de mogelijkheid van stelling verandering naar voren, dan wel naar achteren en doet tijdig de stellingen verkennen c. hij moet wijzigingen in de belangrijkheid van gevechtsgroepen voorzien en tijdig zorgen voor de verbindingen. Een advies, dat van zuiver tactischen aard is, moet antwoord geven op de vraag op welke doelen zal de munitie worden ingezet en hoeveel Bij de infanterie komt zelfs de eenvoudigste patrouillecom mandant voor tactische vraagstukken te staan. Hij moet bijv. besluiten tot aanval of verdediging en richting van aanval enz 152

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 43