b. Oefeningen in de afdeelingsvuren onder leiding van den Afd.C. Deze onderstelt een opstelling van de batterijen op de kaart, geeft opdracht tot inschieten op een hulpdoel en overgave van de inschietgegevens, overbrenging naar een doel, inschieten op een ankerdoel, enz. De kapiteins en luitenants worden op deze wijze om beurten geoefend. Men kan de stellingwachtmees ters laten meedoen, doch dit lijkt mij niet zoo goed, want het is beter deze oefeningen te benutten voor eigen oefening der offi cieren. Men kan de oefening combineeren met panoramaschieten, doch dit geeft veel tijdverlies. Beter lijkt mij deze oefening te paren aan bordschieten. c. Oefeningen voor de staven in het kampement, d.z. oefenin gen in de artilleristisch-technische commandovoering gecombi neerd met de oefening van de telefonisten op verkleinde schaal. Deze oefeningen zijn thans in het le R.A. voldoende bekend en behoeven geen nadere omschrijving. Voor het geval echter som mige onder de toehoorders deze oefeningen nog niet kennen, volge hier een korte omschrijving. De Afd. C., die als leider der oefening optreedt, geeft een of meer dagen te voren eene onder stelling uit, aangevende hoe de afdeeling met al hare organen is opgesteld op de kaart. De B. Cn. doen nu hun werkkaarten in gereedheid brengen. De meetofficier maakt een werkkaart gereed voor de verwerking van de berichten van doelverkenners en van vuurwaarnemers. De telefoonofficier maakt een verbindingsplan. De Afd. C. maakt een algemeen plan voor den gang der oefening. In de orders voor de oefening wordt bepaald, waar de onder scheidene B. Cn., Ondercomdtn., met hunne stukscommandanten, berichtofficieren, peilpatrouille, L. W. S. in het kampement zijn opgesteld, bijv. Afd. C., B. Cn. op hunne kantoren, O. Cn. op de corridors der kazernes, het L. W. S. bij de geschutloods, enz. De B. Cn. hebben hierbij een goede gelegenheid hunne stelling wachtmeesters practisch te oefenen. Om 8 v.m. allen op hunne posten, de tefefoonverbindingen gereed. Op het aangegeven uur begint de oefening en draagt de Afd. C. aan den Afd. Adjudant op de vuurbevelen volgens het ge maakte plan aan de B. Cn. te verstrekken en in het verder ver loop den dienst in den afdeelingspost te verrichten. De Afd. Adjudant wordt op deze wijze geoefend in het opmaken der beve len en in het op correcte wijze zorgen voor het uitgeven daarvan, toezicht houden op de goede telefonische overbrenging en het onderhouden van het telefonisch verkeer. Zoo heeft de Afd. C. zich van zijn Co.-post losgemaakt en gaat op stap om overal de uitwerking van de gegeven bevelen na te gaan. Is het telefoonnet practisch gelegd Zijn er fouten gemaakt, dan kan hij deze demonstreeren door stoornissen te veroorzaken. Zijn de vuurbevelen goed overgekomen Hoe worden zij uitge- 157

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 48