e. Afdeelingsrichtoefeningen. Deze oefeningen hebben ten doel het kader, dat betrokken is bij het in de richting brengen van het geschut in de onderlinge samenwerking te oefenen. Het be treft hier dus de meettroep, de B. Cn. en de O. Cn. Het is ook mogelijk per batterij een directiestuk aan de oefening te doen deelnemen, doch dit levert niet voldoende nut op. De oefening wordt nu verder zooveel mogelijk opgezet als de oefening van den meettroep met dien verstande, dat nu de B. Cn. en de O. Cn. alle hun aandeel daarin krijgen. Het is dan leerzaam eerst de batterijen in de richting te doen brengen, vóór de resultaten van den arbeid van den meettroep bekend zijn gemaakt, terwijl daar na die richting wordt verbeterd op grond van de metingen van den meettroep. Telkens moet de proef op de som worden geno men door opmeting van de fout op het doel. f. Oefeningen voor de staven in het terrein, waarbij ook de telefoonofficier voor een vraagstuk wordt geplaatst. De telefoon- aanleg zal in het belang van de oefening der staven den vorigen dag zijn uit te voeren. De oefening kan worden gecombineerd met een doelverkenningsoefening, en verwerking der berichten in den afdeelingscommandopost. Evenals in het kampement, kan ook hier het L. W. S. in bedrijf worden gesteld. g. Onderwijsoefeningen voor de batterij en voor de afdeeling. Ik meen niet beter te kunnen doen dan het voornaamste over te nemen uit den daarover handelenden brief van den Comdt v/h le R.A. van Februari 1932, waarin voor het eerst is omschreven hoe onderwijsoefeningen bij de artillerie kunnen worden gehouden. „Het is noodzakelijk, dat niet alleen bij detailoefeningen, doch ook bij de onderwijsoefeningen de commandant, wil hij in waar heid „onderwijzer" zijn, zijn oogen laat gaan over hetgeen zijn on derdeel verricht. Hij kan dit doen door uitsluitend met de gevechts batterij uit te rukken en den O.C. opdrachten ter uitvoering te geven. Evenzeer kan hij het telefoonpersoneel dan wel het stelling- personeel in het kader van een eenvoudige onderstelling on der zijn toezicht werkzaam laten zijn. Aldus de werkzaamheden der volledige batterij als het ware ontledendezal hij gelegenheid hebben fouten te onderkennen en corrigeerend op te treden. In een later stadium zal het, als voorbereiding voor de tactische troe penoefeningen, nochtans aanbeveling verdienen deze onderscheide ne werkzaamheden in elkander te laten grijpen en het geheel 1) te laten functionneeren. Ook dan zal de B.C. zijn aandacht echter in hoofdzaak moeten bepalen tot een telkens door hem te kiezen onderdeel van de batterijtaak hij behoude zich zijn vrijheid van beweging voor, door een zijner officieren, voorzien van een op- a) Cursiveering van mij. D. 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 50