dracht, te stationneeren op den batterijpost en hem met betrekking tot de richting en de vuurleiding te doen handelen als ware hij B.C. Het hoofddoel van de oefening van den dag moet den B.C. telkens duidelijk voor oogen staan. De opzet, goed overdacht voorbereid door verkenningen en op schrift gesteld, moet op dat hoofddoel zijn afgestemd. Dat hoofddoel kan bij tijden ook zijn de oefening van den B.C. zelf in den batterijpost, waar hij dan het stellingpersoneel onder zijn directe controle heeft. „Wat hierboven van den B.C. werd gezegd, geldt m.m. even zeer van den Afd.C. Met de afdeeling uitrukkende voor een on- derwijsoefening kan hij, door bijv. daags te voren de verkenningen te laten verrichten en de telefoonverbindingen op den dag der oefening kort te houden en tot het hoogstnoodzakelijke te beperken, zijn aandacht wijden aan de batterijen, dan wel aan een der batte rijen speciaal, door de bevelen van zijnen C°.post bijv. door den Afdeelingsadjudant te laten uitgeven. Hij kan zich bepalen tot het beoefenen van den opmarsch en het in stelling komen, om een volgende maal door te gaan met de eerste richting en het afgeven van eenige vuren, enz. Den batterij commandanten kan hij opdra gen, ieder in zijne batterij bepaalde verrichtingen in het bijzonder te contröleeren. Tal van combinaties zijn op deze wijze mogelijk. Voorwaarde is ook hier weer, dat de Afd.C. zich telkens duidelijk voor oogen stelt, waarop hij bij de te houden oefening den nadruk wenscht te leggen. Hij bereikt zoodoende, dat hij alle handelingen in zijne afdeeling stelselmatig zijn deskundig oog laat passeeren en kan waken voor eenheid van opvatting op velerlei gebied en een richtig functionneeren van het raderwerk". Het is ook leerzaam te hooren wat in bedoelden brief werd ge zegd over de onderstellingen voor onderwijsoefeningen. Zie ook A.V.O. punt 11. „Ook bij de onderwijsoefeningen kan uiteraard van een tactischen grondslag worden uitgegaan en veelal verdient het ook aanbeveling dit te doen, om zich aldus te hoeden voor een onwaarschijnlijken opzet doch grondslag blijft op den achter grond, hetgeen intusschen niet wil zeggen, dat de tactische omstan digheden bij de uitvoering der gevechtshandelingen buiten be schouwing zouden mogen worden gelaten. Dit is slechts bij detail oefeningen, en dan nog niet eens bij alle, mogelijk". Het is goed de onderwijsoefening af en toe in het bijzonder te richten op de oefening van de afdeeling als schietinstrumentmen zou dan kunnen spreken van een afdeelingsschietoefening. In jaren, waarin de afdeeling zal deelnemen aan de regimentsschietoefenin gen, is dit zelfs dringend noodig. Daarbij zal dan ook zijn te letten op die verrichtingen, welke bij de schietoefeningen anders moeten zijn dan in den oorlog, zooals hanteering van munitie voor de schiet oefeningen, taak van de veiligheidsofficieren, beoefening van bij zondere vuren, zooals enkele jaren geleden de proef daginvloed- vuren. 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 51