4. Aan de deelnemers waren de volgende vragen gesteld a. hoe marcheert de B. C. met zijn staf, aan wien wordt opge dragen zijn commandopost op den G. Bohong te plaatsen b. Waar kiest hij zijn commandopost c. Hoe richt hij dezen in Op den oefeningsdag werden de verkende oplossingen in het terrein besproken, waarna van den G. Bohong een oefening werd gehouden in de doelverkenning van doelen in de omgeving van Padalarang. Naar aanleiding van de bespreking van de inrichting van een waarnemingspost werden later pionieroefeningen gehouden, waar bij door elk der batterijen een gekozen opstelling werd ingericht, d.w.z. zooveel mogelijk tegen vuur en zicht gedekt. 5. Intusschen was het afdeelingsbevel schriftelijk uitgegeven en diende tot onderstelling voor eene oefening in het verkennen en kiezen van de batterijstellingen door de B. Cn. de uitgifte van de batterijbevelen, het opmaken van de stellingberichten door de O. Cn. en het opmaken van de verkeersregeling door den Cdt. G.T. 6. Aan de deelnemers was te voren een opdracht voor een Artillerie verkenningspatrouille gegeven tot het zoeken van een tweeden waarnemingspost en het optreden als waarnemer aldaar. Op den oefeningsdag werden de resultaten der verkenningen in het terrein besproken, terwijl verder de doelverkenning door twee waarnemingsposten en de verwerking van de metingen in de Afd. Co. post werden beoefend. 7. Aan de deelnemers was opgedragen te verkennen hoe zij den arbeid van den meetofficier zouden verrichten. Op den oefe ningsdag werden de gevonden oplossingen in de bijeenkomstzaal besproken, waarna uitgerukt werd naar het stellingterrein om aldaar de mogelijkheden, welke het terrein biedt, in beschouwing te nemen. 8. Aan de deelnemers was opgedragen een plan te maken voor de telefonische verbindingen. Dit plan werd in de bijeenkomst zaal besproken. Deze reeks van 8 oefeningen werd gehouden van October tot Mei. Daarna kwam de tijd voor de oefeningen in samenwerking met de infanterie. Van een onderwij soefening van het 2e R. I. werd gebruik gemaakt om tegelijkertijd een oefening te houden voor de staven als hiervoren beschreven. Ik noemde dit toen een kaderoefening. Bij nadere beschouwing is het eigenlijk een tactische troepenoefening zonder troepen. j. Tot de vakoefeningen behoort ook de oefening van de ver kenners. Het is gebruik den afdeelingsadjudant te belasten met 163

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 54