1 oefening voor de staven in het terrein tevens oefening telefoon dienst, 3 oefeningen in den peildienst en het waarnemen. In de bijlage II is vorenstaand plan op overzichtelijke wijze op gesteld. Is dit een overladen plan of is het te weinig eischend Bij het opstellen bestaat de neiging het plan te mooi te maken, zoodat het meer eischt dan de troep kan opnemen. Dit is natuur lijk niet met cijfers te berekenen of zelfs maar te beredeneeren. Het opnamevermogen van den eenen troep is ook grooter dan dat van een anderen troep. Het is een kwestie van aanvoelen, zooals ook het geval is met het trainen van mensch of dier. Er zijn gren zen, welke men beter doet niet te overschrijden en het is niet mogelijk deze aan te geven. Teneinde over eenig vergelijkend cijfermateriaal te kunnen be schikken, verzocht ik aan vier hoofdofficieren der artillerie om volgens eigen inzicht een plan op te maken. Voorts beschikte ik over de opgaven van de werkelijk gehouden oefeningen. De ver kregen cijfers mogen uit het ondervolgende staatje blijken. In de kolommen I, II, III en IV vindt men de inzichten van de 4 hoofdofficieren, in kolom V en VI de aantallen bij twee afdeelingen werkelijk gehouden oefeningen in het tijdvak van 1 Januari tot 1 Novem ber 1933, in kolom VII het plan van den R.C. zooals uitgewerkt in bijlage II. De getallen betreffen A. het aantal keeren, dat de afdeeling als afdeeling of als batterij in het garnizoen uitrukt voor A.V.O.-oefeningen, B. het aantal keeren, dat de volgende vakoefeningen worden gehouden oefening staven in het kampement, oefening staven in het terrein, oefening meettroep onder den Afd.C., afdeelingsrichtoefening, oefening peildienst en waarneming. Vier Hoofdofficieren Troep R. C. I II III IV V VI VII A. A. V. O.-Oefeningen 51 68 65 65 34 34 39 B. eenige vakoefeningen 64 28 50 45 12 16 11 170

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 61