Bijlage III. Populaire voordrachten of lezingen en Voordrachten op meer wetenschappelijken grondslag. Uittreksel le REGIMENT ARTILLERIE. Weltevreden, 9 Mei 1933. Aan de Afdeelingscommandanten. Onder verwijzing naar het bepaalde in V. O. Mob. A., punten 40 en 41 en Art. Order No. 44, Art. 23 (3) heb ik de eer UHoog- EdelGestrenge het volgende mede te deelen. Als algemeene regel zal zijn aan te nemen, dat de officieren er op moeten rekenen, dat elk jaar aan hen zal worden opge dragen een populaire voordracht te houden en een voordracht op meer wetenschappelijken grondslag. Het is noodig, dat betrokkenen zich tijdig op het houden van deze voordrachten voorbereiden, opdat zijzelve en de toehoorders ten volle nut daaruit kunnen trekken. De meest gewenschte gang van zaken is deze, dat een officier uit eigen aandrang de resul taten van zijne studiën of van zijne overdenkingen in eene voor dracht verwerkt en dan aan zijnen Afd.Cdt. het verzoek doet t.g.t. die voordracht te mogen houden. Hierdoor kan worden ver wacht, dat de studie en de voordracht met liefde voor het onder werp worden ondernomen. Met een uitgesproken voorkeur voor een bepaald onderwerp zal dus zoo eenigszins mogelijk rekening zijn te houden. Ten aan zien van hen, die geen bepaalde voorkeur voor een onderwerp hebben, zal de Afd.Cdt. met zijn grootere ervaring te hulp komen. Hij zal hun een onderwerp toebedeelen en daarbij rekening hou den eenerzijds met de ontwikkeling en den aanleg van betrokkene, doch anderzijds ook zal hij rekening houden met het belang van de toehoorders door te zorgen voor een leerzaam en gevarieerd programma. Zooals uit V. O. Mob. A. punt 40 blijkt, hebben de populaire voordrachten ten doel het opwekken van den militairen geest, het bevorderen van de ontwikkeling en van het inzicht in zaken van algemeen en van militair belang. Zij moeten niet langer dan zfc uur duren, opdat het gehoor belangstelling blijve voelen voor de onderwerpen, welke eenigszins buiten den gewonen ge- 178

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 69