tepunt van de defensie in een luchtmacht zou gaan zoeken, eerst de volgende vraag willen stellen Wat zijn de kosten van een luchtmacht, welke S. wenscht en kunnen deze worden opgebracht, zonder dat de overige deelen van „de weermacht ongeschikt of onbruikbaar worden voor de daarvan „dan nog te eischen taak S. heeft deze kwestie in zijn betoog feitelijk niet onder de oogen gezien, doch volstaat met de mededeeling, „dat wij het kunnen". Niettemin zijn wij van oordeel, dat juist de financieele zijde van deze aangelegenheid men denke slechts aan de opdracht van de Commissie-Idenburg van allesbeheerschende beteekenis moet worden geacht en als het ware den hoeksteen vormt van ons defensie-systeem. Zouden er geen financieele beperkingen bestaan, dan zou er evenmin sprake zijn van een defensie-,,vraagstuk". Voor de kostenberekening, welke in bijlage I (aan het einde van dit artikel) nader uitgewerkt wordt weergegeven, werd uit gegaan van een luchtvloot, zooals S. zich deze denkt samengesteld, nl. in eerste linie bestaande uit x) 10 afdn. tweemotors a 6 vliegtuigen 60 toestellen 4 afdn. eenmotors a 9 vliegtuigen 36 toestellen totaal 96 toestellen. Aangeteekend wordt nog, dat de kostenberekening, welke uiter aard niet anders dan zeer globaal kan zijn, werd opgezet met het bestaande als basis, aan de hand van de begrootingen van de laatste jaren, echter rekening houdende met de lagere tractementen, zooals deze 1 April a.s. vermoedelijk zullen worden ingevoerd en met de beperkingen, welke in andere opzichten uit financieele overwegingen aan de L.A. werden opgelegd bij de vaststelling van het aantal aan te koopen toestellen werd het aanwezige mate rieel in mindering gebracht en werd aangenomen, dat jaarlijks een zesde deel der vliegtuigen zal moeten worden vervangen. De uitbreiding van de technische diensten, magazijnen, kantoren, kampementen enz., welke uiteraard niet evenredig met de uit- 183 x) Zooals wij uit het artikel meenen te mogen lezen, is het de bedoeling van S., deze macht in eerste linie uit te kunnen brengen. Ten einde zulks te kunnen bereiken dienen, op grond van de thans bij de L.A. gevolgde ge dragslijn, aanwezig te zijn 10 X (6 6 2) tweemotors 140 toestellen en 4 X (9 9 2) eenmotors 80 toestellen totaal 220 toestellen. S. acht een aantal zeevliegtuigen noodzakelijk. Het blijkt niet, of deze in de door hem gewenschte luchtmacht zijn begrepen. Is dat niet het geval, dan dient boven het voor S.'s. luchtmacht benoodigde bedrag een extra-crediet te worden uitgetrokken voor de noodige Dorniers (zeer kostbare toestellen), zoodat dan de door ons gegeven getallen aanmerkelijk zullen moeten worden verhoogd. (Prijs 1 Domier rond 180.000.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 74