breiding van het aantal vliegtuigen behoeft toe te nemen, was moeilijk in getallen uit te drukken, waarom bij de raming van de daartoe benoodigde gelden bewust aan den lagen kant werd gebleven. Wij komen dan tot de volgende globale kostenberekening (vide bijlage I) I. Uitgaven voor eens a. vliegtuigen, motoren, reservedeelen enz. (hierbij geen Dorniers) 14.201.000. b. uitbreiding aantal hangars, kampementen, magazijnen, kantoren, fabrieksgebouwen, terreinen enz. 3.625.000. c. bewapening 4.873.000. d. verdere uitrusting (radio, fototoestellen, valschermen enz.). 1.250.000. totaal 23.949.000.— of rond 24 millioen. Deze uitgaven verdeelende over zes jaren, beteekent ge durende deze jaren een extra-uitgave van 4.000.000. Wij teekenen hierbij aan, dat een aanschaffing, verdeeld over een tijdvak van zes jaren, waarna met vernieuwing van de eerste aanschaffingen moet worden begonnen, een uiterste termijn wordt geacht, waarbinnen de uitbouw van de L. A. dan voltooid zal moeten zijn, omdat deze, zooals nader zal worden aangetoond, gepaard gaat aan een onevenredige afbraak van andere deelen der weermacht, waarmede dan niet meer kan worden voorzien in de bescherming tegen binnen- en buitenlandsch geweld, ter wijl de L. A. gedurende dat tijdvak van zes jaren ook nog niet geschikt is voor de haar toebedachte taak. Een termijn van zes jaren is derhalve reeds te lang, doch ten einde de kosten te drukken, werd deze noodgedwongen aanvaard. II. Jaarlijksche uitgaven. Deze beloopen, zooals de berekening in bijlage I aantoont, globaal en aan den lagen kant genomen, rond 11 millioen. Dit bedrag aan jaarlijksche uitgaven zal uiteraard niet onmid dellijk noodig zijn, doch eerst na verloop van zes jaren worden bereikt. Daartegenover staat, dat voor de aanschaffingen „voor eens" gedurende dit tijdsverloop moet worden gerekend op een jaarlijksch bedrag van 4 millioen, zoodat het totaal benoodigde per jaar gedurende de eerste helft der zes bedoelde jaren be neden de 11 millioen zal blijven, doch daar gedurende de tweede helft ongetwijfeld boven uit zal gaan. 184

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 75