Het komt ons niet gewaagd voor, uit vorenstaande Regeerings- mededeelingen de conclusie te trekken, dat op de infanterie, die voor de uitvoering van de haar toebedeelde taak zelfs nog den steun van militie en moderne strijdmiddelen (i.e. hulpwapens) noodig heeft, niet meer kan worden bezuinigd, zonder de primaire taak geweld aan te doen. Voor zoover het Leger betreft, zal het bedrag, benoodigd voor de luchtstrijdkrachten, derhalve moeten worden gevonden op de hulp wapens en diensten. Echter zal voor de handhaving van de orde en rust ook op deze onderdeelen een ernstig beroep moeten kunnen worden gedaan, zooals door de Regeering onder de volgende be woordingen met nadruk in den Volksraad werd medegedeeld Wij willen echter de mogelijkheid niet uitsluiten, dat, alleen de primaire taak voor oogen houdende, op bedoelde onderdeelen niet een zeker bedrag zou kunnen worden gevonden, doch dan komt men ten aanzien van de desiderata voor de secundaire taak in het gedrang. Hoewel S. het leeuwendeel der verdediging tegen buitenlandsch geweld wil overdragen op een luchtmacht, acht ook hij het niet mogelijk de defensie te voeren zonder steun van troepen te land. Doch dan dient men ook te beschikken over een landmacht, welke daartoe geschikt is en derhalve een har monisch geheel moet vormen, samengesteld uit de verschillende wapens en diensten. Gezien de thans reeds uitermate sobere toebedeeling met onmisbare hulpwapens wij gelooven dat het niet noodig is dit nader te motiveeren moet het wel een heel 186 „militie ook wel degelijk een aandeel kan nemen in deze taak en bedenkt „men tevens hetgeen ik mededeelde omtrent de beteekenis van de materieele „voorzieningen voor de vervulling van de primaire taak van het Leger, „dan vermeen ik op goede gronden te mogen zeggen, dat de gezagshandhaving „op Java voorzeker nog voldoende is gewaarborgd" (curs. v. ons). (Volksr. Zitt. jaar 19321933, Handelingen). Ten slotte Bij de verdediging van de materieel-credieten, o.a. voor aan schaffing artillerie-materieel, pantserauto's, verbindingsmiddelen, materieel voor de automobielcompagnie en moderniseering van het Leger, werd door den Reg. Gem. v. Oorlog o.m. het volgende gezegd „Mijnheer de Voorzitter „Ik zou mijn beschouwingen over de urgentie der voorgestelde materieele „voorzieningen thans willen besluiten met er nog eens nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat het grootste deel van deze materieele voorzieningen noodzakelijk is voor de goede uitoefening van de primaire taak, handhaving „van orde en rust in deze gewesten." (curs. v. ons). „Wil het Leger voor deze taak (d.w.z. de primaire taak) ten volle geschikt „zijn en dit ook in de oogen der bevolking zijn en blijven, dan dient het daar- „toe ook de middelen te bezitten. Het zijn nu juist de oorlogsmiddelen, welke „bij deze begrooting werden aangevraagd, welke het Leger het typische „leger-karakter verleenen, waar men met ontzag tegen opziet, hl ware er „geen sprake van defensie-noodzaak, dan zou toch in tijden, als die wij „thans beleven, aan strijdmiddelen als vliegtuigen, automatische wapenen, „geschut enz. in het leger een ruime plaats worden ingeruimd". (Volksraad Zitt. jaar 19321933, Handelingen blz. 2451).

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 77