moeilijke opdracht zijn, in deze richting voldoende fondsen te vinden. Wanneer wij voorts nog bedenken, dat het in al zijn onderdeelen tot een uiterste minimum versoberde en gereduceerde Leger, zoo danig zelfs, dat men noodgedwongen een niet onbelangrijk risico heeft moeten aanvaarden, thans, exclusief de nog uit de nieuwe salarisregeling voortvloeiende baten, 47.5 mm. kost en dat daarop, buiten vorengenoemde baten door de Commissie-Idenburg nog een bedrag van rond 6 mm. moet worden gevonden, dan behoeft het geen verder betoog, dat de gelden voor het scheppen van de door den Heer Kengen gewenschte luchtmacht nimmer uit de legercredieten zullen kunnen en mogen worden gevoteerd, waarmede intusschen, voor zoover de landmacht betreft, iedere hoop, in de toekomst een dergelijke luchtmacht te scheppen, zeer grondig den bodem wordt ingeslagen. Het vorenstaande resumeerende, zouden wij de volgende con clusie willen formuleeren Het is onmogelijk voor de fondsen, noodig voor de organisatie van de door den Heer Hengen gewenschte luchtmacht, de daartoe vereischte compensaties te vinden in de opheffing en versobering van andere legeronderdeelen, zonder de primaire taak grootendeels en de secundaire, voor wat aangaat haar vervulling op den grond, geheel los te laten, m.a.w. van een leg er standpunt uit bezien is het plan Kengen op financieele overwegingen alleen reeds onuit voerbaar. 1). Er zal derhalve in een andere richting moeten worden gezocht en onmiddellijk valt dan de aandacht op de Marine. Wellicht kan deze de noodige millioenen leveren. Wij willen voorshands iedere beschouwing betreffende de waarde van het marinemate- x) Ten einde een indruk te geven, wat een besnoeiing op het Leger van 9 mm. wil zeggen, wordt het volgende aangeteekend. De kosten van 1 bataljon inf. a 3 compn. bedragen 550.000, van 1 comp. op Java 160.000, van de geheele cavalerie 700.000, van de geheele mobiele artillerie 1.180.000, van de automobielcomp. 640.000, van de troepen op de Buitengewesten f 11.000.000.Om derhalve de voor de L.A. benoodigde meerdere 9 min. te verkrijgen zou noodig zijn (wij noemen slechts een der vele mogelijke combinaties) opheffing van: de geheele cavalerie f ^0.00a de geheele mob. artL180.000. i/2 autom. comp320.000. 25 troepen buitengewesten f- 5 bataljons op Java 2'^.000-— diverse diensten«ou.uuu. doorwerking van deze maatregelen bij andere diensten en inrichtingen 500.000. totaal 8.950.000.— En dan zou bovendien nog een dergelijke aderlating voortvloeiende uit eventueele uitvoering van voorstellen der Comm.-Idenburg noodig zijn. 187

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 78