het andere geval, dat dus de verdediging met passieve middelen aldaar afdoende is, geldt dat evenzeer voor Soerabaja en kunnen de kustverdedigingsmiddelen daar dan ook niet worden wegge- manoeuvreerd. Wij willen hier de ervaringen weergeven van de reeds eerder genoemde manoeuvres aan de Firth of Forth in den loop van 1933 gehouden (vide Marine Rundschau van November 11.). Het doel van de gehouden oefeningen was, na te gaan in welke mate met vliegtuigen en vliegbooten een vlootsteunpunt tegen een aanval van een eskader, uitgerust met vliegtuigen op de oorlogsschepen en voorzien van vliegtuigschepen, zou kunnen worden verdedigd. Rood beschikte over 3 slagschepen, 2 vliegtuigschepen, 3 kruisers, 21 jagers, zoomede over 54 vliegtuigen. Blauw had een sterkte van 2 eskaders vliegbooten 9 toestellen 4 eskaders dagbomb. vliegtgn. 46 id. 2 eskaders bommenwerpers 20 id. 1 eskader torpedovliegtgn. 12 id. hulpvliegtuigen 4 id. totaal 91 vliegtuigen. Oorlogsschepen noch kustverdedigingsmiddelen waren aanwezig,, terwijl jachtvliegtuigen afwezig waren en werden voorgesteld door b ommenwerp er s De eerste oefening bestond voor Blauw in het verkennen van de Roode vloot door de vliegbooten in een sector van 45° met een radius van 230 K.M. Rood, dat in dezen sector door de blauwe vliegbooten werd verkend, bleef buiten bereik van de landvlieg- tuigen en zette de eigen vliegtuigen aan tegen de blauwe landings terreinen. De tweede oefening bestond in een gevechtsoefening, waarbij Blauw zich een sector zag toegewezen van 90°, met een radius van 180 K.M., op welken afstand desnoods ook blauwe landvlieg- tuigen konden worden ingezet. De Roode vloot zou dit bewaakte zeegebied overdag doorkruisen. Blauw zette met de verkenning; gelijktijdig zijn vliegtuigen in tegen de Roode vliegtuigaanvallen en tegen de Roode vloot. Het bleek, dat het niet geraden was, de landvliegtuigen op groo teren afstand dan 100 K.M. van de kust te laten ageeren, terwijl de vliegtuigen van de Roode vloot reeds op 230 K.M. van de kust werden ingezet. Bij de tweede oefening verplaatste Rood zich gedurende den nacht, zoodat Blauw bij het aanbreken van den dag opnieuw de verkenning moest aanzetten. Rood ving onmiddel lijk zijn vliegtuigactie aan. 194

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 85