als door den zwakkere kan worden ondernomen. Indien men de taak der Marine terugbrengt tot een strikt verkennende, waar voor volgens den Heer Kengen uitsluitend jagers benoodig'd zijn, gesteund door een vliegdienst van lange afstandverkenners (Dor- niers), zal dit juist het verrassend optreden van den vijand in den vorm van raids vergemakkelijken. Immers de Marine is dan niet in staat op te treden tegen vliegtuigschepen dan wel tegen beschermde vaartuigen, welke vliegtuigen medevoeren. Vliegtuig raids worden voor den vijand dan wel een eenvoudig werkje. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat een onderzeeboot (volgens S. ook een overbodig instrument) in een zwakke marine een bij uitstek goed verkennend orgaan is, waar deze nimmer kan wor den gedwongen zijn terrein voor een overmacht van vijandelijke schepen te verlaten. Wij zullen het thans hierbij laten en hopen voldoende te heb ben aangetoond, dat de door S. gewenschte marine voor ons geen beteekenis bezit in een Pacific-conflict. Opvolging van de door den Heer Kengen gepropageerde denkbeelden sluit ons van iedere actieve deelname van een dergelijken strijd uit en stelt ons zelfs niet in staat, een afdoende verdediging te vinden tegen raids, Taat staan tegen ernstige ondernemingen gericht tegen de strategische punten. Niet onvermeld blijve de volgende, uit de tweede helft van 1933 dateerende uitspraak van den Heer H. L. Roosevelt, Ass. Secretary of the Navy, die een zeemacht wenscht voor de Ver. St. Zooals wij reeds eerder mochten memoreeren, ligt een groot gedeelte van onze verhandeling op maritiem gebied, gericht n'en déplaise het mogelijke verwijt, dat wij intusschen gaarne aanvaarden, dat dit het gevolg zou zijn van, zooals S. dat uitdrukt, door onderwijsinrichtingen bijgebrachte doc- 196 „able not only to protect American shores, but to protect its commerce, „the Panama-canal and outlying possessions and to act as the first line of „defense against air raids." Het maritieme bouwplan besprekende zeide hij voorts het volgende „I wish to lay especial emphasis upon the value of the Navy as a protection „against air raids because of the absurd efforts which have been made to „persuade the country that the advent of air power has made navies obsolete. „The truth is exactly opposite. The new menace from the air makes our „navy more indispensable than ever. This is true because any serious air „attack against us must first come in ships (evenals bij ons, H.) to within stri ding distance of our coast certainly within a thousand miles. Only the „navy can defeat or drive off the ships which might bring the planes etc. „and if the navy does this we will be spared the devastation of air raids. „There is a popular misconception that air planes can fly across the ocean with „a war load of bombs and other fighting equipment. This is not now possible „nor ever probable in the near future. In order to cross the ocean by air a „plane must strip itself of the war load and carry gasoline in its place. (U.S. Naval Institute Proceedings, Nov. 1933).

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 87