1°. Het leger in zijn bestaanden vorm, mits gemoderniseerd, is noodzakelijk voor de vervulling van de primaire-, zoomede van de secundaire taak. Het kan, zonder ontoelaatbare risico's te loopen, niet verder worden gereduceerd. 2°. Een zeegaande vloot is noodzakelijk voor de verdediging tegen buitenlandsch geweld. 3° Uitbouw van de luchtmacht tot de door S. verlangde sterkte kan derhalve nimmer plaats vinden ten koste van andere deelen der weermacht, omdat a. het leger daardoor tot een instrument zou moeten worden teruggebracht, ongeschikt voor de handhaving van orde en rust en van geenerlei beteekenis meer voor de verdediging van de strategische punten en b. de vloot zoodanig zou moeten worden ingekrompen, dat prac- tisch gesproken, dit gelijk zou staan met een algeheele op heffing. 4°. Een luchtmacht alleen is niet in staat onze eigen verbin dingen te beschermen, noch te voorzien in voldoende bescherming van de belangrijke strategische punten. 5°. Zoowel op grond van financieele- als van tactische- en strategische overwegingen is het voorstel-Kengen derhalve on uitvoerbaar. 6°. Noodzakelijk is een harmonisch samengestelde weermacht, waarvan het leger een deel uitmaakt, eveneens in zichzelf har monisch samengesteld en geschikt voor den strijd tegen een modern bewapenden tegenstander. 7°. Om dat te bereiken, zullen o. a. onze luchtstrijdkrachten naar evenredigheid moeten worden uitgebreid. De daartoe benoodigde fondsen zullen nimmer aan de overige deelen der weermacht kunnen worden onttrokken, zoodat de uitbouw geleidelijk zal moeten plaats vinden uit de voor materieele voor zieningen bestemde fondsen, welke naar gelang van de voltooiing van de voorzieningen der overige deelen van het leger in ruimere mate beschikbaar zullen moeten worden gesteld. Alvorens te besluiten, willen wij nog enkele punten uit het onderhavige artikel belichten, dan wel aanvullen. Op blz. 1073 staat het volgende 198 „De volgens de conferentie van Washington toegestane tonnage aan moe derschepen wordt geleidelijk aan benut en nieuwe vormen zooals vlieg- „dekkruisers (Ver.St.) en vliegtuigdragers type „Commandant Feste" (Fr.) „van minder dan 10.000 ton, dus vallende buiten de overeenkomst van Was hington, worden ontwikkeld. Dientengevolge zal de normale bedeeling der „oorlogsvloten met luchtstrijdkrachten zoo rijkelijk worden, dat zich slechts

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 89