De Russisch Jap. oorlog brengt vooral in de verdediging de groote afstootende kracht der automatische wapens tot uiting gerealiseerd wordt deze oorlogservaring echter geenszins. Want wat toont de wereldoorlog aan II. DE WERELDOORLOG, (zie TONNET, R.d.I. Jan. 1929). A.T.a.v. den aanval is er feitelijk geen doctrine geweest en ge vonden. Want a. de perioden van aanval waren kort en weinig talrijk b. tijdens de stabilisatie der fronten werd de aanval een poging om versterkte fronten te doorbreken, zonder eenige actie in open en vrij terrein c. in 1914, bij den aanvang van den strijd, had men aan beide zijden te weinig mitrailleurs en kon men dit wapen bovendien nog niet gebruiken d. In 1918, bij het hervatten der beweging, werd er slechts een bescheiden gebruik van mitrailleurs gemaaktde B.C. stond onwennig tegenover zijn cie. mitrailleurs en verdeelde haar als regel systematisch onder de onderdeelenhet initiatief inzake het gebruik der mitrailleurs bleef hoofdzakelijk aan de cdtn. der mitrailleur-compagnieën. B. Ten aanzien van de verdediging was er evenmin een doctrine; men vond er echter wel een. De Franschen beschikten over 6 mitrailleurs per regt. het ge bruik van het wapen was bij de meeste officieren onbekend. Men beschouwde het wapen als een vuurreserve een lastige bijkomstigheid van twijfelachtig nut. En eerst in 1918 komt men, doch dan uitsluitend voor de ver- diging, tot een doctrine. In den oorlog zag men het wapen ongeveer als volgt gebruiken a. 1914 tot de stabilisatie. Weinig mitrailleurs men begrijpt het gebruik nietdus gebruikt men het wapen niet dan wel als repli de feux. Aan Duitsche zijde was het al niet veel beter. b. Winter '14-15. Het front is een lange lijn van „contact" met soms een afstand tot den vijand van 50 m.; „on ne doit plus perdre un pouce du sol de la Patrie" Zoodoende is de voorste verdedigings lijn alles de mitrailleurs worden daar geplaatst. c. Lente '15. De Duitschers leeren het „flanquement par le tracé" de lange ongebroken lijn verdwijntprikkeldraad en flankement worden toegepastde aanval loopt dood op d.e mitrailleurs, welke de naar binnen gekeerde saillanten flan keeren. 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 24