d. September '15. Meer artillerie, meer munitie. Dat wat gezien wordt, kan ook verwoest worden het niet geziene blijft echter, omdat de luchtstrijdkrachten en de zware artillerie nog onvoldoende zijn. Dus de diepte ontstaat in de verdediging er vormen zich opeenvolgende weerstandslij nen, ook op de contre-pente. Tegenover de niet verwoeste, want niet geziene, tweede lijn loopt de aanval thans vast. e. 1916 Verdun. Meer artillerie, betere luchtwaarneming de contre-pente wordt ook verwoest. De mitrailleurs moeten uit de loopgraven verdwijnenworden thans opgesteld in granaattrechters flanquement par le tracé wordt vervangen door flanquement du terrain. Er ontstaat échelonneering il y a plusieurs jeux successifs de mitrailleurs, mais, la encore, chacune joue dans son jeu, exclusivement dans son jeu M.a.w. er is nog geen samenwerking. Eind 1916 (Somme). Tot nu toe schiet men op kleine en middelbare afstanden met bestreken baan. Dan vinden de Engelschen het gebruik op grooten afstand. En dat is de revolutie. Opstelling in breedte en diepte verzekering van de flankee ring. Maar niet langer speelt ieder het eigen speler ontstaat samenwerking bij het vuur op grooten afstand, waaraan allen deelnemen, ter verdediging van la partie la plus avancée du ter rain. Bovendien beteekent de mijnenwerper niet alleen de noodzake lijkheid van échelonnement, maar bovendien voor elke mitrailleur op minder dan 800 m. vernietiging of neutralisatie op het beslissen de oogenblik, behoudens sporadische uitzondering. Men leerde derhalve 1. Hoofdzakelijk flankeerende werking zoeken 2. Breede en diepe échelonneering 3. Gebruik op alle afstanden. En men erkent 1. De noodzakelijkheid van een vuurplan of van samen werkende vuurplannen, zuiver aangepast aan het terrein centralisatie dus der vuren in verschillende barrages, waarvan de voornaamste is en blijft de barrage voor de nabijverdedA- ging. 2. De noodzakelijkheid om dit plan op élk gewild oogenblik te kunnen ontketenen. 3. Noodzakelijkheid van camouflage. 4. Noodzakelijkheid van verrassing. Deze eerste doctrine in haar volstrekte toepassing brengt de welgeslaagde Fransche verdediging van Juli 1918 (4e Leger van Gouraud) 259

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 25