Met deze drie methoden Over de troepen heen, openingen laten, meegeven in voorste lijn zitten we midden in het meest omstreden deel van het vraagstuk. Hoe staan onze eigen schrijvers hiertegenover In de eerste plaats het vuren over eigen troepen. De specialist in Holland, Kapitein Lagerwerff, (Voordracht K. W. '26) is er t e g e n. Dit procédé behoort z.i. tot de onmogelijkheden, omdat het wegens den grooten afstand tot indirect vuur moet leiden, en dit acht hij voor mitrs. in beginsel uitgesloten. Kapitein Dyxhoorn erkent de bezwaren, doch acht de toepassing niet uitgesloten. Hij somt in het W. J. 1926 de volgende nadeelen op 1. op grooten afstand is de eerste linie van vriend en vijand moeilijk te onderkennen 2. op de vrijwel uitsluitend kleine doelen is geen groote vuur- uitwerking van het op groote afstanden meestal noodzakelijke indirecte vuur te verwachten 3. de moeilijke verbinding 4. vuren de M. over eigen troepen op vlak terrein dan moet de afstand van de voorste eigen troepen tot den vijand 300 tot 400 m. zijn dus in de periode, waarin de art. haar vuur verlegt, stopt óók de M. Majoor Tielrooy voegt hieraan nog twee bezwaren toe a. dit vuur op grooten afstand kost veel munitie b. als de aanval lukt, hebben de M. een te grooten afstand om tijdig in de voorste lijn op te rukken. En hij teekent hierbij aan, dat als men de methode toepast met een deel der M., men over zeer veel M. moet beschikken en dat doen wij niet Daartegenover vindt men een vurig pleidooi van luitenant Maïlinckrodt, die de veiligheidseischen veel geringer wil stellen en bovendien alle bezwaren niet afdoende vindt weerlegd. Majoor Tielrooy voelt er niet veel voor, behoudens dan in sommige gevallen (berg- en heuvelland), waar zij nuttig gebruikt kan worden. Hij wijst erop dat op afstanden van 1000 m. gevuurd kan worden tot eigen trn. zijn op 350 m. op afstanden van 1200 m. gevuurd kan worden tot eigen trn. zijn op 300 m. op afstanden van 1400 m. gevuurd kan worden tot eigen trn. zijn op 250 m. op afstanden van 2000 m. gevuurd kan worden tot eigen trn. zijn op 150 m. Terwijl door onderlinge oefening veel te bereiken is. 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 31